رنگ آمیزی نمای ساختمان

یکی از مهمترین راه‌های زیباسازی ساختمان رنگ آمیزی نمای ساختمان می‌باشد که باعث تازگی و جلوه ای نو در بنا خواهد گردید. به طور کل رنگ آمیزی نمای ساختمان‌ها کار سختی نیست اما زمانی که پای ساختمان‌ها و بناهای مرتفع به میان می‌آید نمی‌توان این رنگ آمیزی را راحت در نظر گرفت. علاوه بر آن نوع رنگ به کار رفته در نمای خارجی ساختمان با رنگ‌های به کار رفته در نمای داخلی ساختمان متفاوت است. این رنگ‌ها باید علاوه بر طول عمر و حفظ جلا و زیبایی خود در برابر شرایط آب و هوایی متغیرمانند بارش‌های جوی و تابش شدید نور خورشید مقاومت بالایی داشته باشند.

قیمت رنگ آمیزی نمای ساختمان

استفاده از شیورنگ آمیزی نما ساختمان هزینه نسبتا بالایی برای شما در برخواهد داشت، در نتیجه توصیه می‌کنیم تا بودجه رنگ آمیزی نمای ساختمان خود را برای استفاده از رنگ‌های کیفیت پایین خرج نکنید و تا تامین بودجه رنگ با کیفیت دست نگه دارید. صرف هزینه سنگین برای رنگ آمیزی نمای ساختمان‌های مرتفع زمانی که از رنگ‌های ارزان و بی کیفیت استفاده شود به نوعی پول دور ریختن است زیرا شما پس از دو یا سه سال مجبور به اجرای مجدد رنگ آمیزی نمای ساختمان خود خواهید بود. در نتیجه با صرف هزینه ای بیشتر اقدام به رنگ آمیزی با رنگ‌های با کیفیت نمایید که تا سالها نیاز به تجدید رنگ نخواهد بود. در زمینه قیمت‌های پیشنهادی که به شکل غیر قابل باوری پایین هستند، حتما تحقیق نمایید.

رنگ نمای ساختمان

رنگ نمای ساختمان نیز مانند سایر مصالح ساختمانی از درجه بندی کیفی برخوردار است. در هنگام انتخاب رنگ نمای ساختمان برای رنگ آمیزی نمای بنا توجه به کیفیت آن نکته بسیار مهمی است که می‌تواند طول عمر و مقاومت رنگ آمیزی نمای خارجی ساختمان شما را تضمین نماید. با کیفیت ترین رنگ‌ها در بازار ایران تنها 5 سال تضمین کیفیت دارند و پس از 5 سال به مرور در مقابل شرایط جوی مقاومت خود را از دست خواهند داد. این رنگ‌ها حدود 15 سال عمر مفید دارند و پس از آن لازم است اقدام به تجدید رنگ نمای ساختمان نمایید.

رنگ صنعتی

مراحل رنگ آمیزی نمای خارجی ساختمان

  • شستشوی کامل نما برای جلوگیری از پوسته شدن رنگ نمای ساختمان و کاهش کیفیت رنگ آمیزی
  • ترمیم، مرمت و درزگیری سطوح مربوط به وسیله بتونه‌های مخصوص.
  • اجرای عملیات آسترسازی نمای ساختمان با استفاده از پرایمرهای مرغوب و مرتبط با رنگ انتخاب شده
  • اجرای عملیات رنگ آمیزی نما به وسیله قلم، غلتک یا پیستوله‌های رنگ آمیزی بسته به شرایط ساختمان

کاربرد رنگ‌های صنعتی بیشتر شامل رنگ آمیزی و پوشش دهی تجهیزات، قطعات و محیط‌های صنعتی با کاربردهای خاص می‌باشد و به همین علت این نوع رنگ از اهمیت بالایی برخوردار است. درباره رنگ آمیزی و پوشش دهی تجهیزات و بناهای صنعتی به شکل ایده آل لازم است نکاتی را رعایت نماییم.

پوشش مناسب با کاربری صنعتی از عوامل مهمی می‌باشد که در پوشش دهی مورد توجه قرار می‌گیرد.

ضخامت مناسب رنگ روی پوشش‌های مختلف صنعتی از مهمترین عوامل اجرای رنگ آمیز با کیفیت است. با توجه به استانداردها و کاربری تجهیزات ضخامت لایه‌های رنگ متغیر است. اجرای رنگ آمیزی با توجه به نوع کاربری از یک لایه تا چند لایه رنگ قابل اجرا خواهد بود.

از جمله رنگ‌های موجود صنعتی می‌توان به رزین‌های اپوکسی و رزین‌های پلی یورتان اشاره نمود. از جمله رزین‌های اپوکسی می‌توان از رنگ اپوکسی کف، رنگ اپوکسی مخازن سوخت، رنگ اپوکسی مخازن آب و رنگ اپوکسی ضد اسید نام برد. رزین‌های پلی یورتان نیز شامل رنگ پلی یورتان کف، رنگ پلی یورتان سطوح فلزی، رنگ پلی یورتان سطوح خارجی و نما می‌شود. پوشش‌های بسیار دیگری بر پایه رزین‌های جدید وجود دارد که پروژه محور بوده و تولید انبوه ندارد. این رنگ‌ها به صورت سفارشی ساخته می‌شوند.

رنگ آمیزی نمای ساختمان در تهران

نمای ساختمان ها بعد از گذشت مدتی از عمر ساختمان در اثر آلودگی و بارش باران های اسیدی و تابش آفتاب و دیگر عوامل هم کثیف میشود و هم رنگ پریده که با اجرای نماشویی و شستشوی نما و رنگ آمیزی نمای ساختمان میتوان باعث جذابیت هر چه بیشتر نما شد که تاثیر بسیاری در لوکس دیده شدن و روحیه مردم و افراد دارد نمای ساختمان به منزله صورت در انسان است و هر چه قد نمای ساختمان زیبا تر باشد ساختمان بهتر دیده خواهد شد امروزه تاثیر نمای ساختمان به قدری استکه در خرید و فروش ساختمان و اجاره آن اول به نمای ساختمان توجه می کنند و شهری که نمای ساختمان های آن لوکس و زیبا باشد جز شهر های زیبا شناخته می شود.

امروزه در رنگ نمای ساختمان از انواع مواد ضد آب، ضد گرد و غبار، ضد حرارت و غیره استفاده می شود. بطور کلی نمای ساختمان به گونه ای ساخته می شود، علاوه بر زیبایی، بصورت عایق گرما و سرما، محافظت در برابر فرسایش، برامدگی، کپک، و مقاوم در برابر نشست های ساختمانی و ترک های احتمالی ارائه می گردد.

ویژگی های رنگ نمای ساختمان :

مقاوم در برابر رطوبت و بارندگی و کاملا قابل شستشو باشد.
مقاوم در مقابل تابش نور مستقیم خورشید و دمای بالا باشد.
حلال در آب باشد.
غیر قابل اشتعال باشد.
جاذب گرد و غبار نباشد ( آنتی استاتیک ).

قیمت رنگ آمیزی نما
قیمت رنگ آمیزی نما با توجه به ارتفاع ساختمان، نوع متریال نما و رنگ مورد استفاده می تواند متغیر باشد. رنگ آمیزی نمای ساختمان های بلند و کار در ارتفاع در مقایسه با نقاشی داخل ساختمان به مراتب سخت تر و پر مخاطره تر می باشد. بنابراین صرف اینکه از یک نقاش ساختمان که تجربه کافی برای کار کردن در ارتفاع را ندارد

 

نحوه اجرای رنگ نمای ساختمان

مهم ترین اصل در اجرای رنگ نمای ساختمان زیباسازی دید بیرونی ساختمان است. رنگ نمای ساختمان باید همخوانی لازم را با محیط و محله و پوشش کلی ساختمان های منطقه داشته باشد. رنگ نمای ساختمان اصولا بسیار مقاوم و با دوام است. در نمای ساختمان از رنگ نما به عنوان لایه نهایی و پوششی که مانع تنفس سطوح دیوار ها نمی شود استفاده می کنند. همانطور که از نام رنگ نمای ساختمان پیداست، این رنگ باید ویژگی هایی داشته باشد که معمولا در رنگ نمای داخلی ساختمان وجود ندارد. نمای ساختمان، قسمت بیرونی ساختمان بوده، پس از اجرا در معرض عوامل جوی و محیطی قرار می گیرد. عوامل بیرونی می توانند از نوع طبیعی که حاصل صدمات جوی به نمای ساختمان است و عوامل غیر طبیعی مانند معایبی که ممکن است به علت نقص در دیوار ساختمان در رنگ به وجود آید، باشند.
انواع سطوح رنگ نمای بیرونی ساختمان شامل:
نمای بیرونی ساختمان
نمای سیمانی ساختمان
نمای بتنی
سطوح و دیوارهای گچی
جایگزین رنگ قدیمی
رنگ آمیزی نماهای چوبی و ویلا ها

انواع رنگ نمای ساختمان

رنگ اکرلیک
از محبوب ترین رنگ های نقاشی ساختمان می باشد . که به دلیل مقاومت بالایی که دارد. درخشندگی و تنوع بیشتری دارد . که از بهترین رنگ ها در این گروه رنگ چوتن می باشد.

رزین آکریلیک
این نوع رنگ بر پایه های آبی و روغنی می باشد . رزینآکریلیک در انواع ضد قارچ ،بی بو و مقاوم در برابر اشعه یو وی است و قابلیت استفاده برروی انواع سطوح گپی،سیمانی و .. می باشد .

رنگ استخری
این رنگ برای پوشش سطوح استخر مورد استفاده است . که مقاوم و نفوذ نا پذیر در برابر آب و رطوبت و ضدقارچ و ضد جلبک می باشد . 

رنگ روغنی
برای هر نوع نمایی ساختمان به خصوص نرده در و پنجره فلزی استفاده می شود . این رنگ بر پایه حلال نفتی مانند تینر و .. می باشد .

رنگ اپوکسی
نوع دیگر از رنگ کاری ساختمان اپوکسی است . این نوع رنگ به دلیل مقاومت بالا در برابر فرسایش و … بیشتر در کفپوش ساختمان ها استفاده می شود .

رنگ نانو
این نوع رنگ به دلیل ساختار نانو متری غیر قابل نفوذ در برابر رطوبت می باشد و به این دلیل مقاومت بسیار بالایی دارد. پس گزینه مناسبی برای نمای ساختمان میباشد.

ویژگی های رنگ مخصوص نما

رنگ هایی که برای نقاشی نما مورد استفاده قرار می گیرند باید مناسب و مقاوم برای تمامی شرایط آب و هوایی باشند یعنی در برابر باد و باران و نور خورشید مقاومت کافی را داشته باشند. نباید به مرور چسبندگی خود را از نمای سازه از دست بدهند.
ویژگی انعطاف پذیری باید در آن ها وجود داشته باشد و در برابر تنش های ساختمانی مقاوم باشد.
رنگ به مرور نباید پوسته پوسته و متورم شود.
رنگ های استفاده شده باید قابلیت شستشو داشته باشد و نیز حلال آب باشد.
رنگی که استفاده می شود نباید اشتعال پذیر باشد.