رنگ آمیزی نمای ساختمان

یکی از مهمترین راه‌های زیباسازی ساختمان رنگ آمیزی نمای ساختمان می‌باشد که باعث تازگی و جلوه ای نو در بنا خواهد گردید. به طور کل رنگ آمیزی نمای ساختمان‌ها کار سختی نیست اما زمانی که پای ساختمان‌ها و بناهای مرتفع به میان می‌آید نمی‌توان این رنگ آمیزی را راحت در نظر گرفت. علاوه بر آن نوع رنگ به کار رفته در نمای خارجی ساختمان با رنگ‌های به کار رفته در نمای داخلی ساختمان متفاوت است. این رنگ‌ها باید علاوه بر طول عمر و حفظ جلا و زیبایی خود در برابر شرایط آب و هوایی متغیرمانند بارش‌های جوی و تابش شدید نور خورشید مقاومت بالایی داشته باشند.

قیمت رنگ آمیزی نمای ساختمان

استفاده از شیورنگ آمیزی نما ساختمان هزینه نسبتا بالایی برای شما در برخواهد داشت، در نتیجه توصیه می‌کنیم تا بودجه رنگ آمیزی نمای ساختمان خود را برای استفاده از رنگ‌های کیفیت پایین خرج نکنید و تا تامین بودجه رنگ با کیفیت دست نگه دارید. صرف هزینه سنگین برای رنگ آمیزی نمای ساختمان‌های مرتفع زمانی که از رنگ‌های ارزان و بی کیفیت استفاده شود به نوعی پول دور ریختن است زیرا شما پس از دو یا سه سال مجبور به اجرای مجدد رنگ آمیزی نمای ساختمان خود خواهید بود. در نتیجه با صرف هزینه ای بیشتر اقدام به رنگ آمیزی با رنگ‌های با کیفیت نمایید که تا سالها نیاز به تجدید رنگ نخواهد بود. در زمینه قیمت‌های پیشنهادی که به شکل غیر قابل باوری پایین هستند، حتما تحقیق نمایید.

رنگ نمای ساختمان

رنگ نمای ساختمان نیز مانند سایر مصالح ساختمانی از درجه بندی کیفی برخوردار است. در هنگام انتخاب رنگ نمای ساختمان برای رنگ آمیزی نمای بنا توجه به کیفیت آن نکته بسیار مهمی است که می‌تواند طول عمر و مقاومت رنگ آمیزی نمای خارجی ساختمان شما را تضمین نماید. با کیفیت ترین رنگ‌ها در بازار ایران تنها 5 سال تضمین کیفیت دارند و پس از 5 سال به مرور در مقابل شرایط جوی مقاومت خود را از دست خواهند داد. این رنگ‌ها حدود 15 سال عمر مفید دارند و پس از آن لازم است اقدام به تجدید رنگ نمای ساختمان نمایید.

رنگ صنعتی

مراحل رنگ آمیزی نمای خارجی ساختمان

  • شستشوی کامل نما برای جلوگیری از پوسته شدن رنگ نمای ساختمان و کاهش کیفیت رنگ آمیزی
  • ترمیم، مرمت و درزگیری سطوح مربوط به وسیله بتونه‌های مخصوص.
  • اجرای عملیات آسترسازی نمای ساختمان با استفاده از پرایمرهای مرغوب و مرتبط با رنگ انتخاب شده
  • اجرای عملیات رنگ آمیزی نما به وسیله قلم، غلتک یا پیستوله‌های رنگ آمیزی بسته به شرایط ساختمان

کاربرد رنگ‌های صنعتی بیشتر شامل رنگ آمیزی و پوشش دهی تجهیزات، قطعات و محیط‌های صنعتی با کاربردهای خاص می‌باشد و به همین علت این نوع رنگ از اهمیت بالایی برخوردار است. درباره رنگ آمیزی و پوشش دهی تجهیزات و بناهای صنعتی به شکل ایده آل لازم است نکاتی را رعایت نماییم.

پوشش مناسب با کاربری صنعتی از عوامل مهمی می‌باشد که در پوشش دهی مورد توجه قرار می‌گیرد.

ضخامت مناسب رنگ روی پوشش‌های مختلف صنعتی از مهمترین عوامل اجرای رنگ آمیز با کیفیت است. با توجه به استانداردها و کاربری تجهیزات ضخامت لایه‌های رنگ متغیر است. اجرای رنگ آمیزی با توجه به نوع کاربری از یک لایه تا چند لایه رنگ قابل اجرا خواهد بود.

از جمله رنگ‌های موجود صنعتی می‌توان به رزین‌های اپوکسی و رزین‌های پلی یورتان اشاره نمود. از جمله رزین‌های اپوکسی می‌توان از رنگ اپوکسی کف، رنگ اپوکسی مخازن سوخت، رنگ اپوکسی مخازن آب و رنگ اپوکسی ضد اسید نام برد. رزین‌های پلی یورتان نیز شامل رنگ پلی یورتان کف، رنگ پلی یورتان سطوح فلزی، رنگ پلی یورتان سطوح خارجی و نما می‌شود. پوشش‌های بسیار دیگری بر پایه رزین‌های جدید وجود دارد که پروژه محور بوده و تولید انبوه ندارد. این رنگ‌ها به صورت سفارشی ساخته می‌شوند.