رنگ آمیزی چوب ترموود

صفحه اصلیرنگ آمیزی چوب ترموود
رنگ آمیزی چوب ترموود - الو ارتفاع

رنگ آمیزی چوب ترموود

چوب یکی از مصالحی است که از گذشته به طور طبیعی در دسترس ما بوده است. ترمووود چوبی طبیعی است که ساختار سلولی آن در اثر فرآیند حرارتی تغییر کرده است. چوب اصلاح شده حرارتی به عنوان ترمووود شناخته می شود. این نوع چوب اصلاح شده جایگزین مناسبی برای چوب اشباع شده است زیرا هیچ آسیبی برای محیط زیست ندارد. در این مقاله ضمن معرفی ترمووود به مزایا، معایب و کاربردهای آن اشاره می کنیم

ترموود چیست؟

نوع خاصی از چوب اصلاح شده که به دلیل فرآوری با مکانیزم گرمایش پیشرفته نسبت به سایر چوب ها از استحکام و دوام بیشتری برخوردار است. به طور کلی چوب بدون اشتعال حرارت داده می شود تا ترمووود تولید شود. در ادامه به شرح مختصری از این فرآیند می پردازیم.

پردازش ترموود

در این فرآیند، چوب تا دمای 220 درجه سانتیگراد گرم می شود و قبل از سوختن چوب، گرمایش متوقف می شود. افزایش دما ساختار شیمیایی چوب را تغییر می دهد و در نتیجه خواص آن نیز تغییر می کند. تغییر در خواص چوب منجر به افزایش استحکام و دوام چوب و همچنین افزایش خواص عایق چوب می شود.

فرآوری ترموود

رنگ طبیعی چوب را تغییر می دهد و آن را به رنگ قهوه ای تیره تبدیل می کند. اگر چوب ترمو بدون هیچ پوشش سطحی در معرض نور خورشید قرار گیرد، رنگ آن به تدریج به خاکستری نقره ای بسیار جذاب تغییر می کند.

مرحله خنک شدن

در مرحله آخر با پاشیدن آب روی چوب، دمای چوب کاهش می یابد. با کاهش دمای چوب، رطوبت مورد نیاز که حدود 4 درصد است به چوب باز می گردد.

رنگ آمیزی چوب ترموود ارزان - الو ارتفاع
رنگ آمیزی چوب ترموود ارزان - الو ارتفاع

دوام بالا و پایداری ابعادی

 پس از اصلاح حرارتی (فرآوری ترموود)، رطوبت چوب کاهش می یابد و چوب خاصیتی به نام «تعادل رطوبت» پیدا می کند که در نتیجه جذب رطوبت و تبادل حرارتی چوب و محیط اطراف به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. این امر بر پایداری ابعادی، کاهش ترک خوردگی و افزایش قابل توجه خواص عایق ترموود تأثیر ویژه ای دارد.

مقاوم در برابر پوسیدگی و حمله حشرات

 چوب اصلاح شده حرارتی برای استفاده در آب و هوا و شرایط مختلف بهینه شده است. بنابراین می توان گفت دوام بیولوژیکی این محصول بسیار عالی است. به دلیل تجزیه و تجزیه همی سلولزها در ترمووود مرغوب، این محصولات منبع غذایی برای حشرات و قارچ های پوسیدگی چوب نخواهند بود.

قابلیت بازیافت

 فراموش نکنید که در تولید ترمووود از هیچ گونه مواد شیمیایی استفاده نمی شود و تنها حرارت بالا و بخار آب در این فرآوری دخیل است. بنابراین می توان محصول نهایی را حتی پس از پایان عمر مفید به طبیعت بازگرداند. در عصر جدید، با توجه به افزایش سطح آلودگی محیط زیست، قابلیت بازیافت یکی از بهترین شاخصه های مهم ترمووود است.

مزایا ترموود

 • مقاومت بالا و طولانی در برابر سایش و شرایط مختلف آب و هوایی
 •  نصب آسان و سریع
 •  قابلیت برش هلال برای مکان های قوسی شکل
 •  شستشو و نگهداری آسان
 • عایق حرارتی عالی
 • وزن کم
 • بدون تاثیر مخرب بر سلامت انسان
 • بافت خالص و یکنواخت
 • رنگ زیبا
 • مقاوم در برابر پوسیدگی و حمله حشرات بدون صمغ، خلوص و یکنواختی

معایب ترموود

 با وجود مزایا و ویژگی های فراوان این چوب، ممکن است معایب جزئی نیز داشته باشد. معایب ترمووود عبارتند از: یکی از معایب چوب فرآوری شده با دمای بالا کاهش زمان اشتعال آن است. این چوب ها رطوبت بسیار کمی دارند و خیلی سریع می سوزند. این به طور بالقوه می تواند یکی از معایب ترمووود برای استفاده در سازه های مختلف باشد. یکی دیگر از معایب ترموود این است که به دلیل رطوبت کم، انعطاف پذیری آن بسیار پایین است. این ممکن است در انتخاب این چوب در برخی مصارف تاثیر بگذارد. یکی دیگر از معایب ترمووود ثابت نبودن رنگ آن است و به مرور زمان تغییر می کند. به خصوص اگر در معرض نور خورشید باشد. این ممکن است برای برخی از پروژه های فضای باز یک نقطه ضعف باشد.

موارد استفاده ترموود

نمای چوبی ساختمان (نمای چوبی) نمای بیرونی ساختمان کفپوش فضای باز و داخلی انواع دکوراسیون داخلی انواع مبلمان فضای باز آلاچیق سایبان روف گاردن در، پنجره و اتاق زیر شیروانی سونا و حصار استخر چندین اصل وجود دارد که با استفاده از آنها می توان ترموود مرغوب را از کیفیت پایین آن تشخیص داد. در وهله اول از فروشندگان یک گواهی معتبر بخواهید. این گواهی شامل تمامی جزئیات از جمله حرارت و دما در فرآیند تولید ترمووود می باشد. این گواهینامه اعتماد مشتری را افزایش می دهد.

توجه داشته باشید که رگه های چوب باید خیلی نزدیک به هم باشند. اگر این رگه ها از هم دور باشند به معنای دوری از هارت وود است. ترمووود برش خورده از چوب قلب کیفیت بسیار بالاتری دارد. ظاهر این چوب ها باید صاف و صیقلی باشد و هیچ گونه درز، ترک و لکه سیاه نداشته باشد. رنگ چوب ترمووود به دلیل حرارت بالایی که می بیند قهوه ای تیره است. ضخامت ترمووود باید بین 18 تا 21 میلی متر باشد. برای خرید ترمووود بهتر است از چند شرکت معتبر نمونه برداری و با یکدیگر مقایسه کنید و با کارشناسان این حوزه مشورت کنید.

چرا رنگ آمیزی چوب ترموود انجام می شود

آب و هوا بر مواد طبیعی تأثیر می گذارد تمام محصولات چوبی یک ماده طبیعی هستند و بنابراین تحت تأثیر طیف وسیعی از شرایط آب و هوایی قرار می گیرند. اشعه ماوراء بنفش رنگ تمام گونه های چوب را بدون توجه به تغییر آنها محو می کند. پوشش دادن روکش چوبی با پوشش رنگ آمیزی مبتنی بر حلال یک راه مفید برای محافظت از مواد در برابر محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش است. زمستان‌های مرطوب و سرد که به تابستان‌های گرم‌تر تبدیل می‌شوند، باعث می‌شوند که تخته‌های چوبی معمولی منحنی شوند، خم شوند و ترک بخورند، یک پوشش به تاخیر انداختن آن کمک می‌کند. با این حال، چوب ترمووود حتی بدون پوشش های رنگی، انتخاب مواد به طور قابل توجهی پایدارتر و آب گریز است.

مزایای روکش چوبی رنگ شده با اصلاح حرارتی

 1. پایداری مواد با الوارهای اصلاح شده حرارتی، تغییرات ابعادی کمتری در مقایسه با روکش چوبی اصلاح شده حرارتی وجود دارد. به دلیل اصلاح حرارتی، الوار دارای رطوبت کم، مقاومت در برابر پوسیدگی و هدایت حرارتی است. روکش های حرارتی حتی در شرایط آب و هوایی چالش برانگیز شکل خود را حفظ می کنند، بنابراین می توانید از یک تخته پوششی گسترده استفاده کنید که روی دیوار زیبا و ثابت می ماند.
 2. دوام اصلاح حرارتی به تخته های سایدینگ دوام بالایی می بخشد. این فرآیند یک جایگزین مناسب برای محیط زیست برای چوب آغشته به فشار است، تخته ها دارای ویژگی دافع آب و مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی سخت حتی بدون رنگ آمیزی هستند. با چوب ترمووود، رنگ های چشم نواز مختلفی را می توان به دلایل زیبایی شناسی اضافه کرد، برای محافظت از سطح ترمو درمان شده نیازی نیست. به عنوان مثال، وقتی روکش‌های سری Thermory Vivid Silvered را انتخاب می‌کنید که طیف گسترده‌ای از رنگ‌های زیبا دارد، پس از چند سال دیگر نیازی به رنگ آمیزی مجدد آنها نیست زیرا خود الوار بدون پوشش رنگ نیز بادوام است. چوب های اصلاح نشده حرارتی برای محافظت از مواد نیاز به رنگ آمیزی دارند.
 3. مقاومت بیولوژیکی بهتر چوب یک ماده آلی است که در معرض حمله قارچ ها، موریانه ها، حشرات و باکتری ها قرار دارد. این موجودات پلیمرهای طبیعی سلول چوبی را به عنوان منبع غذا می شناسند. عملیات حرارتی مناسب ترین تکنیک برای افزایش حفظ آن است. مقاومت بیولوژیکی چوب با کاهش رطوبت افزایش می‌یابد و مواد مغذی در طی اصلاح حرارتی اصلاح می‌شوند و کمتر در دسترس آفات و میکروارگانیسم‌ها قرار می‌گیرند.

برای اینکه چوب زیبایی طبیعی خود را حفظ کند، به پوششی نیاز دارد – به ویژه زمانی که در فضای باز استفاده می شود – برای محافظت از آن در برابر رطوبت، اشعه ماوراء بنفش، تأثیرات شیمیایی و بیولوژیکی.

 چوب به دلیل رفتار متورم و انقباض آن، چالش مهمی را برای پوشش ها ایجاد می کند. شکل ظاهری و دوام نمای چوبی به انتخاب مصالح، ساخت و تراش سطح با رنگ چوب بستگی دارد.

پوشش‌های چوبی مناسب می‌توانند به عنوان اقدامات حفاظتی برای برآورده کردن نیازهای ساختاری امروزی با توجه به دوام و پایداری بصری استفاده شوند. فراتر از مناسب نگه داشتن ساختمان برای استفاده، پوشش‌های رنگ چوب همچنین به طراح زمینه خلاقیت زیبایی‌شناختی را می‌دهد تا بر خصوصیات فردی سازه چوبی یا فضای داخلی الهام گرفته از چوب تأکید کند.

رنگ مناسب چوب ترموود چه ویژگی هایی دارد؟

اجرای رنگ چوب در دو حالت کلی :

اگر چوب استفاده شده روی نما خام باشد(به شرط تمیز بودن ) رنگ چوب بدون هیچ پیش نیازی اجرا میشود.

اما اگر از نصب چوب زمانی گذشته باشد و رنگ آن تغییر یا بر اثر عوامل طبیعی پوسته پوسته شده باشد،ابتدا رنگ قدیمی با استفاده از دستگاه سمباده برداشته، سپس با شستشو گر و غبار و کثیفی از روی چوب برداشته و در نهایت رنگ روی آن اجرا میشود.

در اینجا باید دقت داشته باشید که تیمی که این کار را انجام میدهد باید تجربه و مهارت کافی در برداشتن رنگ قدیمی را داشته باشد ، تا با آسیب رساندن به چوب هزینه های اضافی برای شما نداشته باشد‌.

مراحل اجرای رنگ آمیزی چوب ترموود

محافظ چوب معمولی  مانند لاک ها (لاک های معمولی یا لاک های پودری مدرن) که لاک ها بر اساس روغن های بذر کتان، رزین های آلکیدی، آکریلات ها و سایر پلاستیک ها ساخته شده اند آنها قرار است نفوذ رطوبت و تخریب لیگنین را از طریق نور UV کاهش دهند. با این حال، چسب های موجود در این پوشش های آلی به طور دائم در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاوم نیستند. این امر در ابتدا باعث تغییر رنگ یا براقیت می شود و متعاقباً منجر به تجزیه  می شود.

 هنگامی که خاصیت ارتجاعی شروع به کاهش می کند، رنگ روی سطح چوبی شکننده می شود، پوسته پوسته می شود و به سرعت اثر محافظتی خود را از دست می دهد. رطوبت به قسمت هایی از چوب که اکنون باز هستند نفوذ می کند، به پشت پوشش های باقی مانده مهاجرت می کند، “حرکت” چوب را افزایش می دهد و در نتیجه روند تخریب را تسریع می کند. پوشش‌ها یا رنگ‌های چوب معمولی بسته به کیفیت و تنش‌های وارده، عمر کاری محدودی. دارند

پوشش‌های چوبی اساساً نوعی ماده برای استفاده روی سطح چوبی برای محافظت از چوب در برابر عوامل مختلف طبیعی و مصنوعی هستند.

این عوامل همچنین شامل تمام عوامل محیطی است که می تواند به چوب آسیب برساند. به عبارت ساده، پوشش های چوبی به عنوان محافظ برای هر وسیله چوبی عمل می کنند.

 پوشش های چوبی را می توان برای هر نوع چوبی مانند بیرون و تخته، چارچوب، مبلمان باغ و مبلمان خیابانی، مبلمان مدرن، مبلمان تکثیر، آشپزخانه، درب، لوازم مبلمان، کفپوش سنتی اجرا کرد. پوشش های چوبی تمیز کردن چوب را آسان تر می کند و آن را تمیز نگه می دارد. همچنین به مهر و موم کردن منافذی که می توانند بستری برای باکتری ها باشند کمک می کند. پوشش ها آخرین مرحله در تکمیل چوب هستند که به سطوح چوبی ظاهری مطلوب می بخشند. پوشش های چوبی همچنین قادر به ایجاد طرح های چوبی مطابق با خواسته ما هستند. پوشش چوبی باعث جذابیت ظاهری آن می شود، برای مدت طولانی تری عملکرد خوبی دارد و دوام آن را افزایش می دهد. این محصولات تکمیلی چوبی می تواند هم برای طرح های چوبی بیرونی و هم برای طرح های چوبی داخلی مفید باشد. بیشتر مردم از پوشش های چوبی به عنوان رنگ چوب نیز یاد می کنند.

چه موقع نیاز به ترمیم و بازسازی رنگ چوب ترموود دارید؟

رنگ های چوب ترموود بعد از گذشت چند سال قطعاً به ترمیم و بازسازی نیاز خواهد داشت. به طور معمول ترمیم و بازسازی رنگ چوب ترموود به دو صورت انجام می شود. یکی اینکه، رنگ استفاده شده بر روی چوب ترموود به مرور زمان کمرنگ شده باشد و مثل روز اول براق و شفاف نباشد.

در چنین مواردی روی سطح کار یک بار دیگر رنگ آمیزی انجام می شود و با این کار مانع از خراب شدن چوب ترموود می شود. اما در صورتی که چوب های ترموود استفاده شده، پوسته پوسته شده باشد روش ترمیم و بازسازی متفاوت تر و البته گران تر است. در هنگام پوسته پوسته شدن چوب ترموود باید سطح روی چوب را بتراشید و بعد آن را تمیز کنید و در نهایت مجددا کار رنگ آمیزی چوب ترموود را انجام دهید

قیمت رنگ آمیزی چوب ترموود چقدر است؟

یکی از سوالاتی که اکثر مشتریان می پرسند این است که قیمت انجام پروژه رنگ آمیزی چوب ترموود چقدر است؟ قیمت رنگ آمیزی چوب ترموود به عوامل متعددی بستگی دارد. از جمله عوامل موثر در نحوه قیمت گذاری رنگ آمیزی چوب ترموود می توان به نوع رنگ انتخاب شده و همچنین طرح انتخاب شده برای رنگ آمیزی اشاره داشت. متراژ و ارتفاع کار پروژه نیز تاثیر مستقیمی بر هزینه رنگ آمیزی چوب ترموود دارد.

نگهداری از چوب ترموود بعد از نصب

بعد از اینکه چوب ترموود را نصب نمودید برای اینکه بیشترین و بهترین استفاده را از زیبایی چوب های ترموود داشته باشید چند نکته را در حفظ و نگهداری چوب ترموود در نظر داشته باشید. حتما چوب های ترموود را بعد از نصب رنگ آمیزی کنید و از لاک ها و روغن های مخصوص که برای محافظت چوب در برابر آفتاب و آلاینده های بیرونی استفاده کنید.

همچنین به یاد داشته باشید چوب ترموودی که یک بار رنگ آمیزی شده، حتما هر چند سال یک بار دوباره رنگ آمیزی کنید. شاید برایتان سوال باشد که چند سال یک بار این کار را انجام دهید. این موضوع به نوع و کیفیت رنگی که انتخاب نموده اید بستگی دارد.

مزایا و معایب چوب ترموود چیست؟

چوب ترموود نیز مانند هر وسیله ی دیگری مزایا و معایب خاص خود را دارد. در این قسمت به صورت کاملا به بررسی برخی از مزایا و معایب چوب ترموود می پردازیم.

 • وزن کم و همچنین سبک بودن چوب ترموود نسبت به سایر چوب های مشابه از مزایای ترموود است.
 • همچنین نصب این نوع چوب ها سریع تر و تمیزتر انجام می شود.
 • چوب های ترموود عایق بسیار خوبی در مقابل صدا می باشند. چوب های ترموود در برابر پوسیدگی و شرایط نامناسب آب و هوایی مقاومت خوبی از خود نشان می دهند.
 • از همه مهم تر این نوع چوب در مقابل حشرات، قارچ و کپک مقاومت خوبی از خود نشان می دهد.

به یاد داشته باشید اگر از این نوع چوب به درستی استفاده شود و به موقع به آن رسیدگی شود عمر طولانی تری خواهد داشت. شما سالیان سال می توانید از زیبایی آن لذت ببرید.

در بالا به مزایای چوب های ترموود اشاره کردیم. اما اگر بخواهیم صادقانه برایتان بگوییم این نوع چوب دارای معایبی نیز هست:

 • از جمله گران قیمت بودن این نوع چوب است.
 • چوب های ترموود زیبایی خیره کننده ای دارند و کیفیت مرغوبی نیز دارند. اما در مقابل گران هستند و برای داشتن آن ها باید پول زیادی را بپردازید.
 • همچنین برای تولید چوب های ترموود حتما باید درخت یا درختانی قطع شوند که این امر موجب آسیب به محیط زیست می شود.
الو ارتفاع - خدمات دسترسی با طناب

دسترسی به نقطه ای که میخواهید… .

مشاوره و رزرو