شست و شوی نمای ساختمان

با افزایش فرآیند صنعتی شدن شهرها، با روند رو به رشد آلودگی هوا و ذرات ریز معلق در آن مواجه هستیم که آسیب‌های جدی را برای انسان، ابزار و اشیا به وجود خواهد آورد. یکی از مهمترین عناصری که در معرض آلاینده‌های صنعتی و شیمیایی معلق در هوا قرار می‌گیرد ساختمان‌ها و نمای آنها به خصوص نمای ساختمان‌های مرتفع می‌باشد. آلودگی هوا در نتیجه بالا رفتن میزان غلظت مواد آلاینده به خصوص آلاینده‌های شیمیایی آزاد شده در هوا به وجود می‌آید که می‌توانند در ساختار هر آنچه که در معرض آن قرار می‌گیرد تغییرات مخربی را ایجاد نمایند. زمانی که آلودگی هوا به شکل بارش‌های جوی در قالب باران‌های اسیدی خود را نشان می‌دهد هیچ چیز از آن در امان نخواهد بود به خصوص نمای بناها که در معرض مستقیم این بارش و مواد شیمیایی آلاینده آن قرار می‌گیرد.
آلودگی نمای ساختمان شامل آلودگی شیشه، کامپوزیت، سنگ، آجر و ... می‌شود که به مرور باعث فرسایش نمای بنا خواهد شد. فرسایش نمای ساختمان علاوه بر اینکه زیبایی و جلوه ساختمان را از بین می‌برد می‌تواند در درازمدت آسیب جدی را به اسکلت بندی ساختمان وارد کند. اجتناب از این آلودگی تقریبا غیرممکن است در نتیجه تنها راه حل باقی مانده زدودن آثار این آلودگی‌ها می‌باشد.

شستشوی نمای ساختمان

استفاده از شیوه‌های سنتی در شست و شوی نمای ساختمان در حال منسوخ شدن است زیرا روز به روز به ارتفاع ساختمان‌ها و وسعت آنها افزوده می‌گردد که این امر باعث افزایش هزینه‌های شستشو و صرف زمان زیادی برای آن خواهد بود. در نتیجه روش‌های سنتی شستشو دیگر جواب گوی نماشویی نمای بناها نیست. به کار گیری شیوه‌های نوین شستشوی بنا و استفاده از ماشین آلات و ابزار مکانیزه ای همچون دستگاه واترجت صنعتی و دستگاه شوینده فشار قوی باعث افزایش سرعت شستشو و مقرون به صرفه شدن هزینه شستشوی نمای ساختمان گردیده است.

شستشوی نمای ساختمان بدون داربست

در جریان شستشوی ساختمان‌های مرتفع دسترسی به تمامی نقاط نما کار غیر ممکنی بوده است در نتیجه استفاده از داربست برای شستشوی بنا امری اجتناب ناپذیر بوده است. استفاده از داربست در شستشوی نمای بنا علاوه بر افزایش زمان شستشوی نما، سد معبر و بالا بردن خطرات جانی عابرین به نیرو و هزینه زیادی احتیاج دارد درنتیجه شرکت‌های ارائه خدمات شستشوی نما به دنبال راه حل بهتری برای انجام خدمات نمای ساختمان بدون داربست بوده اند. شرکت رستا یکی از پیشگامان شستشوی نما بدون داربست می‌باشد که با کادری مجرب و حرفه ای اقدام به انجام خدمات نمای ساختمان با طناب نموده است که به صرفه ترین راه شستشوی نمای ساختمان و سایر خدمات وابسته به نمای بنا است.

شستشوی نمای ساختمان با طناب

کار در ارتفاع به شیوه دسترسی با طناب، مهارتی است که امروزه جایگاه ویژه ای را در پروژه‌های صنعتی و عمرانی از قبیل راه سازی، ساختمان سازی، ساخت نیروگاه ، برج‌های مرتفع و کارخانجات به خود اختصاص داده است. این مهارت به دلیل سهولت در دسترسی به نقاط کور که در گذشته به سختی با استفاده از داربست و کلایمبر امکان پذیر بوده است از محبوبیت روز افزونی برخوردار است. شستشوی نما با طناب در ساختمان‌های مرتفع تنها از عهده یک تیم کارکشته و زبده بر می‌آید که رستا با بهره گیری از نیروهای جوان و مجرب در این امر پیشگام می‌باشد.

انواع شستشوی نمای ساختمان

شسشتوی نما در چهار نوع مختلف ارائه می‌شود که شامل :

شستشو با واترجت
شستشو با ابر و طی
شستشو با مواد جرم گیر
شستشو سـنـد بـلاسـت

شستشوی نمای ساختمان با واترجت صنعتی

دستگاه واترجت با استفاده از فشار بالای آب که توسط موتور تغذیه دستگاه ایجاد می‌گردد، باعث حذف آلاینده‌های چسبیده به سطوح مختلف می‌شود. این دستگاه با ایجاد فشار بالای آب در شستشو هر گونه آلودگی سطحی را از بین خواهد برد. دستگاه واترجت علاوه بر موتور دارای شلنگ فشار قوی، لنس‌ها و نازل‌های پاشش آب است که مهمترین اجزای این دستگاه به شمار می‌روند. سرعت و فشار قوی آب خروجی در دستگاه واترجت دو اصل مهم می‌باشد که هر چه بیشتر باشد توانایی دستگاه واترجت در زدودن آلودگی‌های سطحی بیشتر خواهد بود. واترجت‌ها در دو دسته واترجت آب سرد و واترجت آب گرم دسته بندی می‌شوند.

شستشوی نما با ابر و طی

ابر و طی دو ابزار مهم در شستشو هستند که در جریان شستشوی نما با ابر و طی، تکنیسین ارتفاع سطل آب، مواد شونیده، ابر و طی و سایر وسایل مورد نیاز خود را به همراه خواهد داشت و با آویزان شدن از طناب سطوح شیشه و کامپوزیت را در دو مرحله شستشو خواهد داد.

شستشوی انواع نمای ساختمان

نمای ساختمان در انواع طرح‌ها با متریال‌های متفاوتی ساخته می‌شود که این تفاوت در طرح و متریال باعث تفاوت در نحوه ی شستشوی آنها می‌گردد. عدم رسیدگی به نمای ساختمان و حفاظت از آن باعث افزایش رسوبات و جرم‌های ناشی از آلودگی هوا و بارش باران‌های اسیدی می‌گردد که در نهایت منجر به فرسایش نمای ساختمان خواهد گردید. بررسی‌های انجام شده مشخص نموده است که در کلان شهرهایی مانند تهران که ساختمان‌ها همواره در معرض آلودگی قرار دارند شستشوی نمای بنا حداقل دوبار در سال برای جلوگیری از فرسایش نمای بنا الزامی می‌باشد. نمای بنا از متریال‌های متفاوتی مانند سنگ، آجر، سیمان، شیشه و کامپوزیت ساخته می‌شود که هر متریال دوره شستشوی خاص خود را دارد در جدول زیر دوره شستشو و نوع شستشوی انواع بنا مشخص گردیده است.

نوع نما نحوه شستشو شستشو مجدد
نمای شیشه ای و كامپوزیت واتر جت – ابروطی -مواد جرم گیر ٢بار در سال
نمای سنگی واتر جت-واتر سند بلاست ١بار در سال
نمای آجری واتر جت-واتر سند بلاست ٣-٢ سال یكبار
نمای سیمانی واترجت ٣-٢ سال یكبار