شست و شوی نمای ساختمان

صفحه اصلیشست و شوی نمای ساختمان
شست و شوی نمای ساختمان - الو ارتفاع

خدمات شستشوی نمای ساختمان

شست و شوی نمای ساختمان – با افزایش فرآیند صنعتی شدن شهرها، با روند رو به رشد آلودگی هوا و ذرات ریز معلق در آن مواجه هستیم که آسیب‌های جدی را برای انسان، ابزار و اشیا به وجود خواهد آورد. یکی از مهمترین عناصری که در معرض آلاینده‌های صنعتی و شیمیایی معلق در هوا قرار می‌گیرد ساختمان‌ها و نمای آنها به خصوص نمای ساختمان‌های مرتفع می‌باشد. (شستو شوی نمای ساختمان)

آلودگی هوا در نتیجه بالا رفتن میزان غلظت مواد آلاینده به خصوص آلاینده‌های شیمیایی آزاد شده در هوا به وجود می‌آید که می‌توانند در ساختار هر آنچه که در معرض آن قرار می‌گیرد تغییرات مخربی را ایجاد نمایند. زمانی که آلودگی هوا به شکل بارش‌های جوی در قالب باران‌های اسیدی خود را نشان می‌دهد هیچ چیز در امان نخواهد بود به خصوص نمای بناها که در معرض مستقیم این بارش و مواد شیمیایی آلاینده آن قرار می‌گیرد.

انواع متد های شستشو نما

شست و شوی نما – آلودگی نمای ساختمان شامل آلودگی شیشه، کامپوزیت، سنگ، آجر و… می‌شود که به مرور باعث فرسایش نما خواهد شد. فرسایش نمای ساختمان علاوه بر اینکه زیبایی و جلوه ساختمان را از بین می‌برد می‌تواند در درازمدت آسیب جدی به متریال کار شده در نما وارد نماید. اجتناب از این آلودگی تقریبا غیرممکن است در نتیجه تنها راه حل باقی مانده زدودن آثار این آلودگی‌ها می‌باشد.

در حال حاضر روش های زیادی برای شستشو نما وجود دارد ، برای مثال : شستشو نما به روش داربست ، شست و شوی به روش کلایمر ، شست و شوی به روش بالابر و شستشو به روش دسترسی با طناب .

شست و شوی نمای ساختمان با واتر جت - الو ارتفاع

استفاده از شیوه‌های سنتی در شستشوی نمای ساختمان در حال منسوخ شدن است زیرا روز به روز به ارتفاع ساختمان‌ها و وسعت آنها افزوده می‌گردد که این امر باعث افزایش هزینه‌های شستشو و صرف زمان زیادی برای آن خواهد بود. در نتیجه روش‌های سنتی شستشو دیگر جواب گوی نماشویی نمای ساختمان ها نیست. موضوع بحث ما شستشو به روش دسترسی با طناب میباشد. با پیشرفت تکنولوژی و به وجود آمدن سیستم ایمن دسترسی با طناب صنعت ساختمان دچار تحولی جدید شد که در آن، دسترسی به نقاط سخت ، سرعت ، دقت و هزینه مقرون بصرفه را در پی داشت.

در این روش تکنسین کار درارتفاع با دستگاه و ابزارهای شستشو با تسلط کافی برنما عملیات شستشو را انجام میدهد.

شست و شوی نمای ساختمان - الو ارتفاع

عوامل موثر در مبلغ شستشوی نمای ساختمان

 • عمر یا سن بنای ساختمان شما چقدر است؟
 • جنس متریال ساختمانی که ممکن است شیشه، آجر، سیمان، سنگ و… باشد. یا حتی ترکیبی از چند نوع متریال باشد.
 • تعداد طبقات ساختمان یا بهتر است بگوییم متراژ نمای ساختمان چقدر است؟
 • کدام روش نماشویی ساختمان برای شما مناسب تر است؟
 • نوع مواد شوینده و میزان مورد نیاز استفاده از مواد شوینده چقدر است؟
 • تجهیزات  مورد نیاز جهت شستشوی نمای ساختمان چیست؟
 • میزان آلودگی ساختمان چقدر است؟ هر چقدر میزان جرم و رسوب انباشته شده بر روی نمای ساختمان بیشتر باشد قیمت نماشویی نیز به مراتب بیشتر است.

شستشو نما به صورت دوره ای

شستشوی نما ساختمان – نمای ساختمان در انواع طرح‌ها با متریال‌های متفاوتی ساخته می‌شود که این تفاوت در طرح و متریال باعث تفاوت در نحوه ی شستشوی آنها می‌گردد. عدم رسیدگی به نمای ساختمان و حفاظت از آن باعث افزایش رسوبات و جرم‌های ناشی از آلودگی هوا و بارش باران‌های اسیدی می‌گردد که در نهایت منجر به فرسایش نمای ساختمان خواهد گردید. بررسی‌های انجام شده مشخص نموده است که در کلان شهرهایی مانند تهران که ساختمان‌ها همواره در معرض آلودگی قرار دارند شستشوی نمای ساختمان حداقل دوبار در سال برای جلوگیری از فرسایش و ایجاد رسوب الزامی می‌باشد. نمای ساختمان از متریال‌های متفاوتی مانند سنگ، آجر، سیمان، شیشه و کامپوزیت ساخته می‌شود که هر متریال دوره شستشوی خاص خود را دارد.

مزایای شستشوی نمای ساختمان

 • به کمک نماشویی، القا حس سر زندگی به ساکنین ساختمان داده می شود.
 • نماشویی موثرترین عامل در پیشگیری از فرسودگی زود هنگام  نمای ساختمان است.
 • با استفاده از خدمات نماشویی می توانید از افزایش سن مفید نمای ساختمان خود بهره مند شوید.
 • نماشویی برای شما زیبایی ساختمان و در عین حال زیباسازی فضای اطراف را با خود به همراه دارد.
 • نماشویی باعث افزایش قیمت ساختمان میشود. زیرا این کار زیبایی ساختمان را با خود به همراه دارد.

شیوه های شستشو نما

در حال حاضر روش های زیادی برای شستشو نما وجود دارد ، برای مثال : شستشو به روش داربست ، کلایمر ، بالابر و شستشو به روش دسترسی با طناب .

استفاده از شیوه‌های سنتی در شستشوی نمای ساختمان در حال منسوخ شدن است زیرا روز به روز به ارتفاع ساختمان‌ها و وسعت آنها افزوده می‌گردد که این امر باعث افزایش هزینه‌های شستشو و صرف زمان زیادی برای آن خواهد بود. در نتیجه روش‌های سنتی شستشو دیگر جواب گوی نماشویی نمای ساختمان ها نیست. موضوع بحث ما شستشو به روش دسترسی با طناب میباشد. با پیشرفت تکنولوژی و به وجود آمدن سیستم ایمن دسترسی با طناب صنعت ساختمان دچار تحولی جدید شد که در آن، دسترسی به نقاط سخت ، سرعت ، دقت و هزینه مقرون بصرفه را در پی داشت.

در این روش تکنسین کار درارتفاع با دستگاه و ابزارهای شستشو با تسلط کافی برنما عملیات شستشو را انجام میدهد.

انواع شستشوی نمای ساختمان

۱

شستشو واترجت

۲

شستشو ابر و طی

۳

شستشو مواد جرم گیر

۴

شستشو سند بلاست

شست و شوی نمای ساختمان با ابر و طی - الو ارتفاع

دستگاه واترجت صنعتی

دستگاه واترجت به صورت کلی به دودسته تقسیم میشود.

 1. دستگاه با فشار آب سرد   ۲. دستگاه با فشار آب گرم

که در آن با استفاده از فشار بالای آب که توسط موتور و پمپ تغذیه دستگاه ایجاد می‌گردد، باعث حذف آلاینده‌های سطوح مختلف می‌شود. این دستگاه با ایجاد فشار بالای آب در شستشو هر گونه آلودگی سطحی را از بین خواهد برد .

دستگاه واترجت علاوه بر موتور و پمپ دارای شلنگ فشار قوی، لنس‌ها و نازل‌های پاشش آب است که جز مهم اجزا این دستگاه به شمار می‌روند. فشار آب خروجی از دستگاه واترجت اصل مهمی می‌باشد که هر چه بالاتر باشد، توانایی دستگاه واترجت در زدودن آلودگی‌های سطحی بیشتر خواهد بود.

ابر و طی

ابر و طی ( موپ و تیغ ) دو ابزار مهم در شستشو هستند که در جریان شستشوی نما با ابر و طی، تکنیسین ارتفاع سطل آب، مواد شونیده، ابر و طی و سایر وسایل مورد نیاز خود را به همراه خواهد داشت و با آویزان شدن از طناب سطوح شیشه و کامپوزیت را در دو مرحله شستشو خواهد داد.

شستشو با مواد جرمگیر

در نماهایی که میزان حجم آلودگی بسیار بالاست یا به علت کم توجهی در زمان دراز مدت شستشو نشده است استفاده از برخی مواد جرمگیر سطح مورد نظر را تا ۷۰% به حالت اولیه بازمیگرداند . نماهایی که بیشتر در معرض خطر جرم گرفتگی میباشند عبارتند از نمای شیشه های و نمای کامپوزیت . برخی سنگها نیز مانند سنگ تراولتن تیشه ای به دلیل خلل و فرج بسیار زیاد از این قاعده مستثنی نمیباشند . 

سندبلاست بدون گرد و غبار

وت بلاست یا سندبلاست بدون غبار، روش پاشش مواد ساینده مخلوط شده با آب بوسیله هوای فشرده است

ساینده ها ( ماسه  های ) مورد استفاده در وت بلاست ( سندبلاست بدون غبار ) :سیلیس ، مسباره ، سرباره ، کروزون ، اکسید آلومینیوم ، گارنت ، گلاسبید گریت گلس و …کاربردی ترین دستگاههای وت بلاست ، دستگاههای وت بلاست پرتابل و سیار هستند.غبار منتشره عملیات بلاستینگ که از برخورد مواد ساینده به سطح و خردایش آنها بوجود می آید در این روش تا ۹۰ % رفع میگردد .

در این روش که عمدتا مناسب سنگ نما میباشد ذرات ماسه توسط سرنازل مخصوص به همراه فشار زیاد آب خارج شده و با سنگ برخورد میکنند که باعث برداشتن لایه جرم میباشد .

بسته به مدل سنگ استفاده شده در نما ، درشت و ریز بودن سیلس ها گوناگون میباشند . معمولا برای سنگ های تیشه ای و سنگ هایی که خلل  و فرج زیادی دارند از سیلیس دانه دشت یا شکری و در سنگ هایی که سطح صیغلی دارند سیلیس  دانه ریز که به صورت ماسه میباشند استفاده میشود .

الو ارتفاع - خدمات دسترسی با طناب

دسترسی به نقطه ای که میخواهید… .