عایق کاری نمای ساختمان

امروزه با گسترش ساخت و ساز ساختمان‌ها و بناهای مرتفع، نمای ساختمان به عنوان یکی از مهمترین بخش‌های ساخت و ساز مورد توجه قرار گرفته است. علاوه بر بحث زیبایی نمای ساختمان نقش مهمی در تامین ایمنی، صرفه جویی در انرژی و راحتی و آسایش ساکنین ساختمان ایفا می‌کند. با توجه به روند رو به رشد آلودگی هوا و تاثیراتی که این آلودگی در جریان بارش‌های جوی بر ساختمان باقی می‌گذارد رسیدگی به نمای ساختمان به خصوص ساختمان‌های قدیمی و جلوگیری از فرسایش آنها را می‌توان یک قدم مهم در حفظ بقای ساختمان دانست. یکی از مهمترین رسیدگی‌ها به نمای ساختمان عایق کاری نمای ساختمان است.

عایق کاری نمای ساختمان

نمای ساختمان دیوار خارجی ساختمان است که در معرض انواع موارد فرسایشی مانند باد، باران، نور خورشید و ... قرار می‌گیرد. این نما باعث جلوگیری از ورود سرما و گرما به درون ساختمان می‌گردد و مقاومت مکانیکی ساختمان و بنا را افزایش می‌دهد. نفوذ رطوبت بارش‌های جوی و هدر رفتن گرما و سرمای داخلی بنا مهمترین مشکلات نمای ساختمان است به طوریکه یکی از مهمترین راه‌های صرفه جویی در مصرف انرژی عایق کاری نما ساختمان است. یک عایق کاری مناسب از ورود و خروج گرما و سرما و رطوبت به داخل بنا در فصول مختلف سال جلوگیری می‌نماید. حفظ حرارت داخلی ساختمان در سرمای زمستان نکته مهمی در صرفه جویی هزینه‌ها و انرژی می‌باشد که در صورت عایق نبودن نمای بنا به مرور هزینه هنگفتی را به ساکنان ساختمان تحمیل می‌نماید. اجرای یک عایق حرارتی و عایق رطوبتی مناسب می‌تواند هزینه‌های انرژی را 35 تا 55 درصد کاهش دهد.

انواع عایق کاری نما

امروزه عایق کاری نمای ساختمان با استفاده از متریال‌های متفاوتی انجام می‌گردد که توسط تیم‌های ارائه خدمات نمای ساختمان اجرا می‌گردد. عایق حرارتی و عایق رطوبتی مهمترین نوع عایق کاری می‌باشند که در صورت اجرای صحیح آنها سلامت و طول عمر بنا برای مدت مدیدی تضمین خواهد شد.

مواد عایق کاری نما

یکی از مشکلات اساسی در عایق کاری نمای ساختمان انتخاب متریال مناسب است. مواد به کار رفته در عایق کاری نما به دو دسته عایق پلیمری و عایق معدنی تقسیم بندی می‌شوند و هریک در موارد خاص خود مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مزایای عایق کاری ساختمان

عایق کاری نما نقش بسیار مهمی در گرم نگه داشتن ساختمان‌ها در فصل سرد زمستان و خنک نگه داشتن بنا در فصل گرم تابستان می‌باشد.عایق کاری تنها محدود به نمای ساختمان نمی‌گردد بلکه از آن می‌توان در سقف، کف و دیواره‌های مجاور داخلی سازه‌های مختلف مانند منازل مسکونی، ساختمان‌های تجاری، کارخانجات، سوله‌ها، استخرها و ... استفاده کرد.

عایق‌های پلیمیری

عایق پلیمری که به عنوان عایق رطوبتی ایزوپل پوششی پلیمری نیز شناخته می‌شود یک عایق پوشش دهنده بر پایه آب است که بعد از اجرای آن بر روی سطوح مختلف، لایه ای مقاوم در برابر نفوذ آب و رطوبت ایجاد می‌شود. عایق‌های رنگی و بی رنگ نانو در دسته عایق‌های پلیمیری قرار دارند که جهت ضدآب کردن هر نوع سازه و متریالی مورد استفاده قرار می‌گیرد.عایق نانو پلیمر نیز نوع جدید از عایق است که از فناوری نانو در آب گریزی استفاده می‌نماید. عایق کریستالی نانو با ایجاد یک لایه پوششی روی نما، نمای ساختمان را در برابر باران و رطوبت مصون می‌نماید و بنا را در برابر نور خورشید و باران‌های اسیدی مقاوم می‌سازد.

عایق‌های معدنی

عایق‌های معدنی نوع سنتی عایق نما می‌باشد که شامل پشم شیشه، پشم سنگ، و پشم سرباره می‌باشد. این عایق‌ها تحمل دمایی بالایی در برابر حرارت دارند و بین 400 تا 700 درجه سانتی گراد مقاومت نشان می‌دهند. اینگونه عایق‌ها علاوه بر مصون نگه داشتن بنا از رطوبت و هدر رفت انرژی، آن را در برابر آتش سوزی نیز ایمن می‌سازد.

عایق نانوپلیمر

شرکت رستا با بهره گیری از جدیدترین مواد عایق کاری نانو پلیمر نظیر رزین نانو کلارا تحت لیسانس کشور آلمان یکی از مطمئن ترین عایق کاری‌های ممکن را برای ساختمان‌ها و بناها به وجود می‌آورد که حداکثر جذب مواد عایق کاری و ماندگاری بالای عایق را سبب می‌شود. علاوه بر آن این این پوشش یک پوشش نامرئی است که به جلوه و زیبایی بنای شما آسیبی وارد نخواهد کرد و باعث درخشش هرچه بیشتر آن نیز خواهد گردید.