پوشش درز انقطاع ساختمان

صفحه اصلیپوشش درز انقطاع ساختمان
پوشش درز انقطاع ساختمان - الو ارتفاع

پوشش درز انقطاع ساختمان

ایجاد درز انقطاع یکی از الزامات ساختمان سازی میباشد. این درز به شما در بالا بردن سطح ایمنی ساختمان کمک می کند. شهرداری نیز انجام درز انقطاع ساختمان را الزامی کرده است.

یکی از مهمترین اصول ساخت و ساز در ساختمان‌های جدید و مرتفع رعایت درز انقطاع و درز انبساط ساختمان ها می‌باشد. 

درز انقطاع ساختمان به شکل فاصله باریکی در بین دو ساختمان خود را نشان می‌دهد که در صورت عدم بستن آن توسط مصالح استاندارد که حالت ارتجاعی و مقاوم دارند سبب آسیب به زیبایی نما و همچنین می‌تواند محلی برای انباشت مواد معلق در هوا یا لانه گزینی پرندگان، حشرات و جانوران باشد.

کاربرد درز انقطاع چیست و چرا اجرای آن در ساختمان ها لازم الاجراست؟

به طور کلی درزهایی که برای هر ساختمان استفاده می شود سه نوع است. درز انقطاع، درز انبساط و درزهای کنترلی که در این مقاله به طور مفصل درز انقطاع ساختمان را با هم مورد بررسی قرار می دهیم. با توجه به مشخصات جرم و سختی متفاوت در ساختمان‌های گوناگون، در هنگام زلزله، سازه‌ ها رفتارهای متفاوتی از خود نشان میدهند و ممکن است در حالتهای ارتعاشی مختلف، ساختمان‌های مجاوربه یکدیگر نزدیک شده و برخورد کنند. بنابراین نیاز به در نظرگیری یک فاصله ایمن به منظور جلوگیری از برخورد ساختمان‌های مجاور وجود دارد. در واقع درز انقطاع نوعی فضای خالی است که می تواند لرزش بین دو ساختمان را خنثی کند.

نحوه محاسبه درز انقطاع

نحوه محاسبه درز انقطاع در برج های بلند کاری کاملا تخصصی و حرفه ای است. اگر این محاسبه به درستی انجام نشود و حتی اگر یک درصد خطا داشته باشد. خسارت های جبران ناپذیر جانی و مالی زیادی به بار می آورد. بنابراین در انتخاب متخصص این کار دقت کنید.

محاسبه درز انقطاع در مبحث ۶ مقررات ملی ساختمان و در آیین نامه  استاندارد ۲۸۰۰ ایران آمده است. طبق این استاندارد برای تمامی ساختمان‌های با ارتفاع بیش از ۱۲ متر یا ۴ طبقه، باید درز انقطاع محاسبه و اعمال شود. نحوه ی محاسبه درز انقطاع در ساختمانهای ۸ طبقه  به روش زیر محاسبه میگردد و در ساختمان های بالای ۸ طبقه محاسبات پیچیده تری مورد نیاز است.  

یک صدم ارتفاع تقسیم بر ۲ . H*0.01/2  

در فرمول بالا H نشانه ارتفاع مفید میباشد .

برای مثال یک ساختمان با ارتفاع ۲۰ مترارتفاع ضربدر یک صدم که میشود ۲۰ سانتیمتر و تقسیم بر ۲ که عدد ۱۰ سانتیمتر را برای درز انقطاع به ما نشان میدهد.

پوشش درز انقطاع ساختمان - الو ارتفاع
پوشش درز انقطاع ساختمان ارزان - الو ارتفاع

بررسی درز انقطاع در آیین نامه کشوری به چه صورت است؟

طبق آیین نامه زلزله ایران، برای حذف یا کاهش خسارت و خرابی ناشی از ضربه ساختمان های مجاور به یکدیگر، ساختمان‌ها باید با پیش‌بینی درز انقطاع از یکدیگر جدا شده و یا با فاصله‌ای حداقل از مرز مشترک با زمین‌های مجاور ساخته شوند. لازم به ذکر است است درز انقطاع برای وجوهی از ساختمان لحاظ می‌گردد که در ارتباط با ساختمان مجاور باشد(در زمان حال یا آینده ) و برای وجهی که در مجاورت کوچه یا ساختمان و .. باشد، نیازی به درز انقطاع نمی‌باشد. همچنین نیازی نیست که درز انقطاع در فونداسیون ساختمان نیز ادامه یابد.

طبق این آیین نامه محاسبات و ملاحظات درز انقطاع برای ساختمان به دو دسته ساختمان‌های کمتر از هشت طبقه و بیشتر از هشت طبقه تقسیم می‌گردد. در ساختمان‌های با هشت طبقه و کمتر، فاصله هر طبقه از مرز زمین مجاور حداقل باید برابر پنج‌هزارم ارتفاع آن طبقه باشد. یعنی برای یک ساختمان معمولی که تغییرات عرض در  طبقات مختلف ندارد.

برای مثال یک ساختمان با ارتفاع ۲۰ متر ضربدر عدد ثابت ۰۰۵/۰ میشود که عدد ۱۰ سانتی متر را نشان میدهد .

پنج هزارم ارتفاع کل ساختمان برابر با درز انقطاع برای هر کدام از وجوه انتخاب می‌گردد. در ساختمان‌های بیشتر از هشت طبقه، محاسبات و روابط پیچیده‌تری با توجه به اهمیت و نوع ساختمان و مشخصات ساختمان مجاور (در صورت وجود) منظور می‌گردد. در ساختمان های با اهمیت زیاد و خیلی زیاد، نیاز به درز انقطاع بیشتری می‌باشد.

لازم به ذکر است که در پلان های معماری، درز انقطاع باید بصورت تایپی نوشته شود (همراه با نوشتن فاصله) و به وسیله خطوط راهنما از وجوه ساختمان و بر زمین نشان داده شود.

  • عدم رعایت درز انقطاع یا محاسبه کمتر آن یکی از موارد مهم پرتخلف در پیمانکاران بوده و هر ساله شکایت بسیاری از ناظران در این زمینه ثبت می‌گردد و به دلیل اهمیت بالای آن به سادگی قابل اغماض نیست.
  • درز انقطاع جز زیربنای ناخالص ساختمان محسوب می‌گردد اما در زیربنای مفید منظور نمی‌گردد.

مصالح استاندارد جهت پوشش درز انقطاع

مصالح گوناگونی قابلیت استفاده جهت پوشش درز انقطاع را دارند . از جمله ورق های آلمینیوم همراه با لاستیک سیلیکونی ، ورق های استیل ، ورق های گالوانیزه و … که بسته به نیاز و میزان بودجه میتوان استفاده کرد .

رایج ترین متریال  برای پوشاندن فضای خالی ورق گالوانیزه با رنگ کوره ای میباشد. ورق‌های گالوانیزه با پخت در کوره تا حد امکان دارای رنگی ثابت و پایدار میشوند و نیازی به رنگ زدن مجدد ندارد . این نوع ورق گالوانیزه در برابر زنگ زدگی نیز مقاوم است. عمر مفید پوشش درز انقطاع با توجه به ضخامت مناسب در حدود ۱۰ سال یا بیشتر می‌باشد.

ورق‌های گالوانیزه در انواع ضخامتها موجود هستند و برای پوشاندن درز انقطاع ساختمان بسته به نظر کارفرما و نیاز ساختمان با قطر ۰.۵ تا ۲میل مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین نوع و جنبه کاربردی ساختمان در انتخاب متریال و ضخامت آن برای انتخاب پوشش درز انقطاع تاثیر بسیاری دارد.

آشنایی با انواع روش های بستن درز انقطاع ساختمان

باز بودن درز انقطاع بین ساختمان ها پناهگاه پرندگان و جانوران گوناگونی می شود. به مرور زمان بوی نامطبوعی در اطراف ساختمان به مشام می رسد. بنابراین شهرداری اعلام کرده که حتما درز انقطاع را بپوشانید. قبل از هر چیز برایتان بگوییم که پوشاندن درز انقطاع ساختمان نباید به گونه ای باشد که در هنگام وقوع زمین لرزه قسمت پوشانده شده فشاری را تحمل نکند. که در این صورت کاری که انجام داده اید کاملا بی فایده است. در این قسمت به برخی از روش های اصولی بستن درز انقطاع اشاره شده است.

  1. بستن درز انقطاع با استفاده از ورق گالوانیزه با قطرها و رنگ های متنوع
  2. بستن درز انقطاع ساختمان با استفاده از یونولیت و سیمان
  3. پوشش درز انقطاع ساختمان با استفاده از پروفیل آلومنیوم ولاستیک سیلیکونی که قابلیت ارتجاعی بسیار مناسبی دارد.
  4. بستن درز انقطاع ساختمان با استفاده از ورق های پلی کربنات
پوشش درز انقطاع ساختمان ارزان - الو ارتفاع

مبلغ پوشاندن درز انقطاع ساختمان چقدر است؟

از متداولترین سوالاتی که برای کارفرما  پیش می آید قیمت انجام پوشاندن درز انقطاع است و چگونگی محاسبه آن میباشد؟ خوب است بدانید که قیمت پوشاندن درز انقطاع ساختمان به عوامل متعددی بستگی دارد.

از جمله عوامل موثر در نحوه قیمت گذاری درز انقطاع می توان به ارتفاع ساختمان، فضای خالی (گپ) بین دو ساختمان،  متریال مصرفی جهت پوشش در انقطاع و همچنین روش انجام کار اشاره داشت.

الو ارتفاع - خدمات دسترسی با طناب

دسترسی به نقطه ای که میخواهید… .