پیچ رولپلاک نمای ساختمان

نمای ساختمان‌ها از متریال‌های متفاوتی ساخته می‌شوند یکی از این متریال‌ها سنگ می‌باشد که دارای وزن زیادی است. سنگ‌ها از جمله شیک ترین و چشم نوازترین نماهای ساختمانی می‌باشند که در اکثر ساختمان‌ها به خصوص در نمای ساختمان‌های رومی به کار می‌رود. یکی از معایب اصلی سنگ‌ها بالا بودن هزینه نصب آنها می‌باشد علاوه بر آن جرم پذیری بالای سنگ نما باعث می‌شود به مرور زمان با افزایش آلودگی هوا و ایجاد جریان‌های بارشی نمای سنگی ساختمان دچار فرسایش گردد. استفاده از پوشش‌های عایقی نانو امروزه باعث شده است جرم پذیری نمای سنگی تا حد چشمگیری کاهش یابد. علاوه بر آن چسبندگی مناسب میان سنگ نما و ساختمان دارای شرایطی است که اگر رعایت نشود احتمال افتادن سنگ نما به مرور افزایش می‌یابد. امروزه یکی از خطراتی که توسط ساختمان‌های نمای سنگی، امنیت جان و مال مردم را تهدید می‌نماید، احتمال ریزش سنگ نما می‌باشد. برای جلوگیری از وقوع اینگونه حوادث لازم است که نمای ساختمان را محکم سازی نمایید.

پیچ و رولپلاک در نمای ساختمان

پیچ‌ها و رولپلاک‌های به کار رفته در نمای ساختمان دارای انواع متفاوتی می‌باشد که اندازه آنها با توجه به نوع سنگ و بتن به کار رفته در دیوارهای نما متغیر خواهد بود.

پیچ

پیچ رولپلاک نمای ساختمان

پیچ‌های استفاده شده در مستحکم سازی نمای سنگی بنا باید دارای روکش گالوانیزه باشد، این روکش‌ها از زنگ زدگی و خوردگی پیچ به مرور زمان جلوگیری می‌نماید. پیچ‌ها در سایزهای متفاوتی از جمله 5 سانتی، 6 سانتی و 7 سانتی می‌باشد که انتخاب آن بسته به نوع سنگ و موقعیت آن در نمای ساختمان متفاوت خواهد بود.

رولپلاک

پیچ رولپلاک نمای ساختمان

امروزه رولپلاک‌ها در سایزها و اشکال مختلف عرضه می‌شود که هر یک دارای کارآیی خاصی می‌باشند. انواع رولپلاک‌های به کار رفته در سنگ نما عبارتند از:
رولپلاک توکار ساده: مناسب نماهای سنگی که با ملات مناسب چسبانده شده اند.
رولپلاک پروانه ای: مناسب نماهای سنگی که از سطح نما بیرون آمده اند و پشت آنها رابیتس کار شده است.
رولپلاک فیشر: مناسب نماهای سنگی که از رابیتس و ملات مناسبی برای چسبانده آنها استفاده نشده است.
رولپلاک انگر بولت: مناسب نماهای سنگ بسیار بزرگ با قطر و ضخامت بالا (این رولپلاک قابلیت باز شدن در دو جهت را دارد و اتصال بیشتری ایجاد می‌کند).

پیچ و رولپلاک نما بدون داربست

در ساختمان‌های مرتفع پیچ و رولپلاک نما به آسانی انجام نخواهد پذیرفت و لازم است که امکانات صعود به ارتفاع فراهم گردد. در گذشته برای پیچ و رولپلاک سنگ نمای ساختمان از داربست استفاده می‌شده است که خود هزینه ی گزافی را علاوه بر سد معبر ایجاد می‌نمود. با پیشرفت تکنولوژی و به روز شدن تجهیزات شرکت‌های اجرای خدمات نمای ساختمان ارتفاع نوردی از راه‌های کم هزینه تر و به صرفه تری استفاده می‌نماید. اجرای پیچ و ولپلاک بدون داربست علاوه بر عدم ایجاد مزاحمت برای عابرین باعث بالا بردن سرعت کار نیز خواهد گردید.

پیچ و رولپلاک نما با طناب

یکی از مهمترین و به صرفه ترین روش‌های ارتفاع نوردی بدون داربست استفاده از تکنیک راپل (دسترسی با طناب) است. امروزه پیچ و رولپلاک نما با طناب به اصلی ترین راه محکم سازی نمای سنگی ساختمان‌های مرتفع تبدیل شده است. تکنسین‌های دسترسی با طناب افراد مجربی هستند که با استفاده از طناب توانایی پیمایش تمامی سطح نمای ساختمان را دارند. آنها با استفاده از دستگاه دریل سوراخ‌هایی را برای قرار دادن رولپلاک در سنگ نما ایجاد می‌نمایند و سپس پیچ‌ها را در آن قرار داده و باعث فیکس شدن سنگ نما می‌شوند.

محکم سازی نمای سنگی ساختمان

محکم سازی نمای سنگی ساختمان راه‌های زیادی دارد که مهمترین آن استفاده از سنگ‌های مرغوب با قابلیت جذب بالای بتن و استفاده از اسکوب کردن سنگ نما (ایجاد شیارهایی در پشت سنگ و قرار دادن سیم مفتول برای ایجاد اتصال بهتر با استفاده از خاصیت چفت و بست سیمان، فلز و سنگ) در کنار درجه حرارت مناسب هوا در هنگام چسباندن سنگ نما (اجرای نمای سنگ زیر 5 درجه سانتی گراد باعث کاهش چسبندگی می‌شود) و استفاده از دوغاب سیمان غلیظ می‌باشد. این راه حل در هنگام اجرای ساخت و ساز امکان پذیر است اما در ساختمان‌هایی که در گذشته ساخته شده اند و ممکن است با مشکل ریزش سنگ‌های نما مواجه شوند بهترین راه حل تثبیت و محکم سازی سنگ‌های نما، پیچ رولپلاک کردن سنگ نما می‌باشد.

قیمت پیچ رولپلاک نمای ساختمان

پبچ رولپلاک نمای ساختمان برای مقاوم سازی و محکم کردن سنگ نما استفاده میشود که باعث جلوگیری از سقوط اجسام به سمت پایین است. سنگ های نما ساختمان ها در اثر گذشت زمان و با نفوذ مواد الاینده و اب پشت سنگهای نما و یا در اثر یخ زدن اب پشت سنگ ها نما که در آن نفوذ کرده انجام میشود در این راستا ابتدا پیچ رول پلاک کار با طناب یا با داربست و با استفاده از دریل های مخصوص اقدام به پیچ و رولپلاک کردن سنگ نما ها و چک کردن کلیه سنگها از لحاظ شل بودن میکند.

پیچ رولپلاک معمولا با استفاده از طناب انجام میشود اما اینکه با نصب داربست انجام شود تاثیر زیادی در افزایش قیمت پیچ رولپلاک نمای ساختمان دارد. انجام پیچ و رولپلاک سنگ نما اگرچه با داربست راحت تر است اما به دلیل گران بودن برای کارفرما در اکثر مواقع کارایی ندارد و فقط موقعی پیچ و رولپلاک با داربست انجام میشود که داربست نصب شده از قبل در نما موجود باشد امروزه پیچ و رول پلاک با طناب بیشترین کاربرد را دارد و میتوان گفت اگرچه سخت است ولی مقرون به صرفه ترین روش برای کارفرما و مشتریان پیچ و رولپلاک سنگ نما با طناب است.

عوامل تاثیر گذار در قیمت پیچ رولپلاک نمای ساختمان

جنس و نوع رنگ سنگ نما
کیفیت سنگ و رگه های موجود 
قطر سنگ، ابعاد سنگ و فرآوری سنگ نما
روش اجرای سنگ نما و نوع مصالح مصرفی
ساختار و جنس دیواری که سنگ بر روی آن قرار گرفته
وجود شیشه های پنجره ها و بودن بالکن ها و همین طور قاب های دیگر در قیمت موثر می باشد.
ستون های بسیار زیادی با برش های مختلف دور تا دور ساختمان قرار گرفته است که هزینه را بالاتر می برد.