نورپردازی نمای ساختمان

نمای ساختمان به خصوص نمای ساختمان‌های اداری و تجاری یکی از مهمترین راه‌های جلب توجه افراد و مشتریان می‌باشد. رسیدگی به نمای ساختمان و زیباسازی هرچه بهتر آن علاوه بر ایجاد جلوه بصری جذاب باعث شخصیت دادن به بناهای سرد و بی روح می‌شود که در نظر مخاطب بسیار پسندیده است.
یکی از روش‌های مهم در زیباسازی نما استفاده نورپردازی نمای ساختمان است که امروزه تبدیل به یکی از ارکان‌های اصلی طراحی و زیباسازی ساختمان‌ها شده است. افزایش روز افزون تقاضای نورپردازی نمای بنا باعث شده است شرکت‌های خدمات نورپردازی نمای ساختمان با ارائه روش‌های نوین همواره در صدد پیشی گرفتن از یکدیگر باشند.
نورپردازی نما در گذشته تنها محدود به روشن نمودن مجسمه‌های و بناهای تاریخی می‌شد اما امروزه با گسترش متدها و متریال‌های نورپردازی، به عنوان یک جز جدایی ناپذیر از بناهای لوکس مسکونی و تجاری گردیده است.

نورپردازی نمای ساختمان با وال واشرهای ای ای دی

وال واشرهای LED با قابلیت قرارگیری در بالا و پایین ساختمان یکی از گزینه‌های مهم در نورپردازی نمای ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری و هتل‌ها می‌باشد. واشرهای ال ای دی نور ملایمی را در رنگ‌های متنوع بر روی ساختمان منتشر می‌کند که جلوه بصری جذابی را ایجاد خواهد نمود. اندازه و توان این وال واشرها به ارتفاع ساختمان بستگی دارد.

نورپردازی نمای ساختمان
نورپردازی نمای ساختمان

نورپردازی نمای ساختمان با جت لایت‌ها

جت لایت‌ها ابزارهای دیگری در نورپردازی هستند که با قرار گرفتن بر روی زمین توانایی ایجاد نورهای پرتابی بر روی نمای ساختمان را دارند. این نورپرتابی در سراسر نما منتشر می‌شود و جلوه ای بی بدیل را ایجاد می‌نماید. بیشتر ساختمان‌های مرتفع از جت لایت برای نورپردازی در یک خط مستقیم استفاده می‌نمایند.

نورپردازی نمای ساختمان با چراغ‌های دکوراتیو

چراغ‌های دکوراتیو نوع دیگری از ابزار نورپردازی نمای ساختمان هستند که برای بارز نمودن بخشی از نمای ساختمان یا سازه به کار می‌روند. این نوع نورپردازی به صورت گزینشی است و توانایی پوشش دهی تمامی نمای بنا را ندارد.

نورپردازی نمای ساختمان
نورپردازی نمای ساختمان

نورپردازی نمای ساختمان با ریسه‌های ال ای دی

ریسه‌های LED به طور کل برای اجرای نورپردازی‌های خطی بر روی نمای ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. ریسه‌های ال ای دی توانایی ایجاد رنگ‌های مختلف را دارند و در دو نوع LED و نئوفلکسی موجود می‌باشد که با توجه به نیاز و درخواست مشتری در نورپردازی نمای بنا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نورپردازی نمای ساختمان تاریخی و فرهنگی

امروزه با استفاده از نورپردازی نمای ساختمان سازه‌های تاریخی و فرهنگی را بدون دستکاری در ذات بنا به شیوه ای نو در معرض دید تماشاگران قرار می‌دهند. این نورپردازی با استفاده از پروژکتورهایی قرار گرفته بر روی پایه‌هایی در اطراف بنا اجرا می‌گردد. این نوع نورپردازی به دلیل عبور نور از شیشه‌ها مناسب ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری و هتل‌ها نمی‌باشد.

نورپردازی نمای ساختمان مسکونی وتجاری

تقاضای نورپردازی نمای ساختمان‌های مسکونی، تجاری و هتل‌ها روز به روز در حال افزایش است و افراد بسیاری از این عنصر تزیینی جهت روح بخشیدن به نمای ساختمان استفاده می‌کنند. نمای ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری و هتل‌ها که در آنها افراد مدت زیادی را می‌گذرانند نمی‌تواند با استفاده از پروژکتورها به دلیل شدت میزان نور استفاده شد، نورپردازی شود. نورپردازی هر بنایی با توجه به کاربرد آن متفاوت است و نوع خاص نورپردازی خود را می‌طلبد.

انواع نورپردازی نمای ساختمان

نورپردازی نمای ساختمان با استفاده از ابزارهای مختلفی اجرا می‌گردد، هریک از این ابزار نوع خاصی از نورپردازی را ارائه می‌کنند که در بناهای مختلف می‌توان از آنها استفاده نمود. نورپردازی نمای بنا با پروژکتور پروژکتورها دستگاه‌هایی هستند که نور ال ای دی را با شدت زیادی می‌تابانند. این دستگاه‌ها در نورپردازی نمای بناهای سنگی و بتنی کاربرد بیشتری دارند و توانایی روشن سازی بخش زیادی از ساختمان را دارند.

ایمن سازی تجهیزات نورپردازی نمای بنا

شرکت‌های اجرا کننده نورپردازی باید توجه زیادی به ایمن سازی تجهیزات نورپردازی در برابر عوامل محیطی و مقاوم سازی آنها در برابر رطوبت و پاشیدن آب و شستشوی نما نمایند. عدم رسیدگی به ایمن سازی تجهیزات نورپردازی باعث کاهش عمر این نورپردازی‌ها خواهد شد. مراحل اجرای نورپردازی پیش از اجرای نورپردازی نمای خارجی ساختمان لازم است که فرم ساختمان بررسی شود و ابزارهای نورپردازی مورد استفاده، نوع نور، شدت نور و جهت انتشار آنها مشخص گردد. هماهنگی نوع نور و رنگ‌های آن با مواد و مصالح به کار رفته در نمای خارجی بنا از نکات کلدی این انتخاب‌ها می‌باشد که باید توجه زیادی به آن نمود.