نورپردازی نمای ساختمان

نمای ساختمان به خصوص نمای ساختمان‌های اداری و تجاری یکی از مهمترین راه‌های جلب توجه افراد و مشتریان می‌باشد. رسیدگی به نمای ساختمان و زیباسازی هرچه بهتر آن علاوه بر ایجاد جلوه بصری جذاب باعث شخصیت دادن به بناهای سرد و بی روح می‌شود که در نظر مخاطب بسیار پسندیده است.
یکی از روش‌های مهم در زیباسازی نما استفاده نورپردازی نمای ساختمان است که امروزه تبدیل به یکی از ارکان‌های اصلی طراحی و زیباسازی ساختمان‌ها شده است. افزایش روز افزون تقاضای نورپردازی نمای بنا باعث شده است شرکت‌های خدمات نورپردازی نمای ساختمان با ارائه روش‌های نوین همواره در صدد پیشی گرفتن از یکدیگر باشند.
نورپردازی نما در گذشته تنها محدود به روشن نمودن مجسمه‌های و بناهای تاریخی می‌شد اما امروزه با گسترش متدها و متریال‌های نورپردازی، به عنوان یک جز جدایی ناپذیر از بناهای لوکس مسکونی و تجاری گردیده است.

نورپردازی نمای ساختمان با وال واشرهای ای ای دی

وال واشرهای LED با قابلیت قرارگیری در بالا و پایین ساختمان یکی از گزینه‌های مهم در نورپردازی نمای ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری و هتل‌ها می‌باشد. واشرهای ال ای دی نور ملایمی را در رنگ‌های متنوع بر روی ساختمان منتشر می‌کند که جلوه بصری جذابی را ایجاد خواهد نمود. اندازه و توان این وال واشرها به ارتفاع ساختمان بستگی دارد.

نورپردازی نمای ساختمان
نورپردازی نمای ساختمان

نورپردازی نمای ساختمان با جت لایت‌ها

جت لایت‌ها ابزارهای دیگری در نورپردازی هستند که با قرار گرفتن بر روی زمین توانایی ایجاد نورهای پرتابی بر روی نمای ساختمان را دارند. این نورپرتابی در سراسر نما منتشر می‌شود و جلوه ای بی بدیل را ایجاد می‌نماید. بیشتر ساختمان‌های مرتفع از جت لایت برای نورپردازی در یک خط مستقیم استفاده می‌نمایند.

نورپردازی نمای ساختمان با چراغ‌های دکوراتیو

چراغ‌های دکوراتیو نوع دیگری از ابزار نورپردازی نمای ساختمان هستند که برای بارز نمودن بخشی از نمای ساختمان یا سازه به کار می‌روند. این نوع نورپردازی به صورت گزینشی است و توانایی پوشش دهی تمامی نمای بنا را ندارد.

نورپردازی نمای ساختمان
نورپردازی نمای ساختمان

نورپردازی نمای ساختمان با ریسه‌های ال ای دی

ریسه‌های LED به طور کل برای اجرای نورپردازی‌های خطی بر روی نمای ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. ریسه‌های ال ای دی توانایی ایجاد رنگ‌های مختلف را دارند و در دو نوع LED و نئوفلکسی موجود می‌باشد که با توجه به نیاز و درخواست مشتری در نورپردازی نمای بنا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نورپردازی نمای ساختمان تاریخی و فرهنگی

امروزه با استفاده از نورپردازی نمای ساختمان سازه‌های تاریخی و فرهنگی را بدون دستکاری در ذات بنا به شیوه ای نو در معرض دید تماشاگران قرار می‌دهند. این نورپردازی با استفاده از پروژکتورهایی قرار گرفته بر روی پایه‌هایی در اطراف بنا اجرا می‌گردد. این نوع نورپردازی به دلیل عبور نور از شیشه‌ها مناسب ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری و هتل‌ها نمی‌باشد.

نورپردازی نمای ساختمان مسکونی وتجاری

تقاضای نورپردازی نمای ساختمان‌های مسکونی، تجاری و هتل‌ها روز به روز در حال افزایش است و افراد بسیاری از این عنصر تزیینی جهت روح بخشیدن به نمای ساختمان استفاده می‌کنند. نمای ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری و هتل‌ها که در آنها افراد مدت زیادی را می‌گذرانند نمی‌تواند با استفاده از پروژکتورها به دلیل شدت میزان نور استفاده شد، نورپردازی شود. نورپردازی هر بنایی با توجه به کاربرد آن متفاوت است و نوع خاص نورپردازی خود را می‌طلبد.

انواع نورپردازی نمای ساختمان

نورپردازی نمای ساختمان با استفاده از ابزارهای مختلفی اجرا می‌گردد، هریک از این ابزار نوع خاصی از نورپردازی را ارائه می‌کنند که در بناهای مختلف می‌توان از آنها استفاده نمود. نورپردازی نمای بنا با پروژکتور پروژکتورها دستگاه‌هایی هستند که نور ال ای دی را با شدت زیادی می‌تابانند. این دستگاه‌ها در نورپردازی نمای بناهای سنگی و بتنی کاربرد بیشتری دارند و توانایی روشن سازی بخش زیادی از ساختمان را دارند.

ایمن سازی تجهیزات نورپردازی نمای بنا

شرکت‌های اجرا کننده نورپردازی باید توجه زیادی به ایمن سازی تجهیزات نورپردازی در برابر عوامل محیطی و مقاوم سازی آنها در برابر رطوبت و پاشیدن آب و شستشوی نما نمایند. عدم رسیدگی به ایمن سازی تجهیزات نورپردازی باعث کاهش عمر این نورپردازی‌ها خواهد شد. مراحل اجرای نورپردازی پیش از اجرای نورپردازی نمای خارجی ساختمان لازم است که فرم ساختمان بررسی شود و ابزارهای نورپردازی مورد استفاده، نوع نور، شدت نور و جهت انتشار آنها مشخص گردد. هماهنگی نوع نور و رنگ‌های آن با مواد و مصالح به کار رفته در نمای خارجی بنا از نکات کلدی این انتخاب‌ها می‌باشد که باید توجه زیادی به آن نمود.

نورپردازی ساختمان ویلایی

نورپردازی خارجی ساختمان به صورت های مختلفی اجرا می شود. این نورپردازی ها می تواند کل و یا قسمتی از نمای ساختمان را در برگیرد. در اجرای نورپردازی باید از لامپ ها و وسایل الکترونیکی کم مصرف استفاده شود. نورپردازی می تواند برای آپارتمان های بزرگ و یا کوچک، خانه های ویلایی، منازل مسکونی و غیر مسکونی اجرا شود. 

نورپردازی نمای ساختمان ویلایی امروزه یکی از ضروریت های قابل توجهی در زمینه ساخت ویلا دارد. نورپردازی با توجه به نوع و سبک معماری ساخته شده برای ویلا تعریف میشود. بطور مثال اگر ویلا به روش رومی ساخته شده باشد برای نورپردازی آن از انواع المان های پر تکرار در نما مثل ستون ها و سرستون ها ، سراهی ها، قاب ها، دیواره ها و … استفاده میشود. در نورپردازی ویلا باید به این نکته توجه شود که عموما در این گونه فضاها روشنایی عمومی کمی وجود دارد و بهتر است طرح نورپردازی ویلا به نحوی پیش بینی شود که بتواند سهم زیادی در روشنایی محوطه اطراف داشته باشد تا علاوه بر نورپردازی ویلا و جنبه زیبایی شناسی آن به لحاظ روشنایی کاربردی نیز مفید واقع شود.

نورپردازی آب نما و استخر ساختمان ویلایی

زمانی که یک ویلا دارای استخر و آب نما باشد باید با استفاده از نورپردازی جلوه خاصی به آن داد و برای این کار از چراغ های IP67 یا IP68 استفاده میشود. نورپردازی هر جز از یک مجموعه ویلایی دارای هماهنگی با نورپردازی سایر اجزا و فضاهای با کاربری متفاوت در ویلا باشد می تواند بر زیبایی نهایی نورپردازی کل مجموعه ویلا بیافزاید .به این نکته توجه کنید که برای نورپردازی آب نما و استخر ساختمان ویلایی از وسایل و تجهیزاتی استفاده شود که نور تمامی قسمت ها را در کل محوطه پخش کند. به طور مثال  در استخرهایی که وسعت زیادی دارند بایستی از چراغ ها و یا دیگر وسایل نوری استفاده شود که بتوانند تمام نور را تامین کرده و هیچ قسمتی از استخر بدون نور باقی نماند.

انواع لامپ نور پردازی نمای ساختمان

لامپ های LED که از نوع جامد هستند و برای روشنایی از دیود نورافشان در آنها استفاده شده امست.انواع لامپ نورپردازی نما از جمله تجهیزان نورپردازی نمای ساختمان و نمای برج به شمار میرود. از اولین کاربرد این چراغ ها می توان به استفاده آن در داخل دستگاه های الکترونیکی اشاره کرد. این چراغ ها با توجه به مصرف برق کم و عمر بالا در صنعت روشنایی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. امروزه یکی از موارد مهمی که در ساختمان سازی بسیار مهم است نورپردازی آن می باشد. نورپردازی جایگاه مناسبی در جامعه امروزی بین ساکنین ساختمان ها، سازنده ها، مسئولین شهرداری ها و … دارد. استفاده درست از عوامل موثر جهت نورپردازی نمای ساختمان علاوه بر اینکه جذابیت بنا را افزایش می دهد. بلکه در شب منظره زیبایی را نیز ایجاد می کند و زیبایی محیط را چندین برابر می نماید. برای مثال در ساختمان های بلند بهتر است ار چراغ هایی استفاده شود که پرتاب نور بالایی دارند و نور را به صورت خطی تولید می کنند.

نور پردازی نمای ساختمان دو طبقه

نورپردازی قرار نیست تنها نمای ساختمان را روشن کند. این حداقل چیزی است که می توان از نورپردازی نما انتظار داشت. نورپردازی غنی و اصولی به نوعی از نورپردازی گفته می شود که بتواند بر خصوصیت های شاخص در نظر گرفته شده در طراحی نمای ساختمان تاکید کرده و آن ها را بیش تر به چشم بیاورد. همچنین می توان گفت که نورپردازی می تواند عیوب احتمالی موجود در طراحی نما را از نظر پوشانده و نتیجه دلخواه تری ایجاد کند. روش های نورپردازی بسیار متنوع هستند. 

قیمت نور پردازی نمای ساختمان

نورپردازی نمای ساختمان ممکن است، قسمتی از نمای ساختمان یا تمام آن را پوشش دهد. انتخاب روش مناسب برای نورپردازی ساختمان با توجه به نمای آن مشخص می شود. در صورتی که ساختمان نیاز به نورپردازی کامل داشته باشد، هزینه انجام آن بالا است زیرا به تجهیزات بیشتری نیاز خواهد بود. به منظور اصلاع از قیمت و هزینه های که برای نورپردازی ساختمان نیاز است.

 

مراحل اجرای نورپردازی نمای ساختمان

طرح: طراحی با روشنایی خلاقانه، همان چیزی است که تجهیزات نورپردازی برای نمای بیرونی ساختمان انجام می‌دهد. جزئیات و حرکت نور در معماری ساختمان از طریق لایه‎بندی نور برجسته می‌شود.

تولید: با انتخاب یکی از بهترین تولید‌کنندگان پیشرو در صنعت نورپردازی معماری، در مورد کیفیت تجهیزات مرتبط، اطمینان لازم را به دست آورید.

عرضه: تجهیزات مناسب با مقدار لازم محاسباتی، جهت نصب و استفاده فوری در محل آورده می‌شوند. به علاوه تجهیزات روشنایی، لازم است لوازم مورد نیاز برای کار در ارتفاع نیز انجام گیرد.

نصب و راه‌اندازی: نصب و راه اندازی تجهیزات نورپردازی نمای ساختمان باید با نهایت دقت و امکانات انجام گیرد. در این مرحله بر حسب طرح، تجهیزات جای‌گذاری می‌شوند.

نگهداری: بهره‌ برداری و اطمینان از نصب صحیح تجهیزات، مرحله نگهداری است. اینکه طرح به خوبی اجرا شده و روشنایی و نمای مورد نظر کاملاً قابل مشاهده باشد