نور پردازی نما ساختمان

صفحه اصلینور پردازی نما ساختمان
نور پردازی نمای ساختمان - الو ارتفاع

نورپردازی نمای ساختمان

نور پردازی نمای ساختمان – نماها معمولاً به عنوان نمای اصلی یا اضلاع بیرونی رو به جلو ساختمان شناخته می شوند. از نظر معماری، آنها یکی از مهمترین عناصر طراحی بیرونی هستند زیرا تا حد زیادی احساس کلی سازه را تعیین می کنند. علاوه بر این، آنها از نظر عبور نور، عملکرد صوتی و بهره وری انرژی یک ساختمان نقش مهمی دارند.

نماها بر دستیابی به زیبایی شناسی برتر تأثیر می گذارند و اینجاست که نورپردازی نما وارد عمل می شود. نورپردازی نماها با نور می تواند یک ساختمان خسته کننده را به یک چشم نواز واقعی تبدیل کند زیرا معماری را برجسته می کند و بر ویژگی های کلیدی ساختمان تأکید می کند.

طرح نورپردازی نما و روش های آن

انواع مختلف نما و نورپردازی پیشنهادی پلان های معماری مدرن با انواع طرح های نما تزئین شده اند و نورپردازی به آن حال و هوا می بخشد. به گفته تولیدکنندگان برجسته روشنایی صنعتی، طراحی نما ممکن است از نظر شکل یا طراحی متفاوت به نظر برسد، زمانی که با نور طبیعی یا نور مصنوعی در طول شب روشن شود. این ظاهر خود را در طول روز تغییر می دهد زیرا جهت نور مدام تغییر می کند.

برخی از انواع نما و پیشنهادات نور عبارتند از

  • نماهای جامد: نمای جامد به سطح دیوار صاف و بدون بافت اطلاق می شود. این نماها در درجه اول تحت تأثیر شرایط نور طبیعی (نور خورشید) قرار دارند. با این حال، سطوح بزرگ و یکنواخت را می توان با ساختار مشخص و الگوهای نور ارائه کرد.
  • نماهای تقسیم شده عمودی: طراحان می توانند از پرتوهای باریک نور برای تشدید تقسیم عمودی استفاده کنند. آنها همچنین می توانند ترکیبی از نورهای بالا و پایین را برای تقویت نما در نظر بگیرند.
  • نماهای سوراخ دار: نمای مبتنی بر نوآوری که امکان استفاده خلاقانه از تکنیک های نورپردازی متعدد را فراهم می کند. به عنوان مثال، افراد می توانند از LED، واشر خطی یا  توسط  برای روشنایی این پوشش های کاریزماتیک استفاده کنند.

 نورپردازی نماها با یک راه حل حرفه ای نورپردازی در فضای باز جلوه های چشمگیری ایجاد می کند که می تواند زیبایی شناسی شبانه یک ساختمان تجاری را افزایش دهد. این جذابیت کلی را تکمیل می کند و رنگ پایانی پر زرق و برق را به ساختمان اضافه می کند. به عنوان مثال، مردم می‌توانند در مورد طیف راه‌حل‌های نورپردازی نما  تصمیم بگیرند، زیرا تمام الزامات عملکردی را برآورده می‌کنند و زیبایی سورئال محیط اطراف را پس از غروب آفتاب برجسته می‌کنند.

اهمیت نورپردازی نما چیست؟

نورپردازی نما که به خوبی برنامه ریزی شده باشد  در درجه اول به برجسته کردن ویژگی های اصلی ساختمان کمک می کند. علاوه بر این، می توان از آن برای افزودن حس هنری به فضای بیرونی با سایه استفاده کرد. به گفته برترین تولیدکنندگان نورپردازی تجاری، برجسته کردن یک ویژگی باعث می شود که آن را   نتایج کاملاً متفاوتی را ارائه کند. . علاوه بر این، بسیاری از کارشناسان معماری نیز از نورپردازی بالا برای ستون‌ها و ستون‌ها استفاده می‌کنند تا کنتراست ساده‌ای به آن اضافه کنند یا شی را برجسته کنند تا آن را به مرکز جذابیت تبدیل کنند.

نور پردازی نمای ساختمان در تهران - الو ارتفاع

تاثیر نورپردازی در زیبایی ساختمان

به گفته کارشناسان، ساختمان های با نورپردازی زیبا برجسته می شوند و محیط اطراف را نیز زیباتر می کنند. نورپردازی مناسب نما اولین تصور عالی از ساختمان ایجاد می کند که به طور قابل توجهی کارمندان و مشتریان را جذب می کند. نورپردازی نما در شهرها گسترده است و می تواند به طور قابل توجهی کیفیت تزئینی ساختمان ها را بهبود بخشد. در ادامه به شما می گوییم نورپردازی نما چیست و چگونه نورپردازی نما را انتخاب کنید. بیا شروع کنیم.

نورپردازی نمای ساختمان ارزان - الو ارتفاع

نورپردازی نما چیست؟

نورپردازی نما نوعی نورپردازی است که برای  نمای بیرونی ساختمان استفاده می شود. می توان از آن برای برجسته کردن ویژگی های خاص ساختمان یا ارائه روشنایی عمومی استفاده کرد. انواع مختلفی از نورپردازی نما وجود دارد که می توان از آنها استفاده کرد، از جمله نورافکن، سیلاب و نورهای پایین.  نوع نورپردازی نما معمولاً به نیازهای خاص ساختمان و طراحی نما بستگی دارد.

در نورپردازی نما علاوه بر ارائه مزایای زیبایی شناختی، می تواند ایمنی و امنیت اطراف ساختمان را نیز بهبود بخشد. این می تواند به مردم کمک کند هنگام راه رفتن در شب احساس امنیت بیشتری کنند و همچنین می تواند به عنوان یک بازدارنده در برابر جرم عمل کند

چرا نورپردازی نما مهم است؟

در هر نما، نورپردازی نمای ساختمان بسیار مهم است زیرا به ایجاد حس هنری کمک می کند، توزیع نور برابر را تضمین می کند و تصور کلی را ایجاد می کند. بسیاری از سازه های معماری کلاسیک مانند عجایب هفتگانه جهان یا سایر شاهکارهای معماری، نور شگفت انگیزی را در جبهه اصلی خود دارند.

این به این دلیل است که این چراغ ها یک احساس کلی بهینه ایجاد می کنند. می توان تفاوت فاحشی را در این ساختمان ها و عملکرد آکوستیک آنها عمدتاً به دلیل ظاهر آنها مشاهده کرد. علاوه بر این، بسیاری از محصولات نورپردازی موجود در بازار می توانند به ایجاد طرح های نمای عالی، به ویژه برای جاذبه های گردشگری کمک کنند.

بسیاری از کشورها با پیشینه معماری غنی این ایده های نورپردازی نما را برای جذاب تر کردن مکان های دیدنی خود به کار می برند. کشورهای زیادی وجود دارند که به دلیل طراحی نورپردازی خود مشهور هستند. به عنوان مثال، پاریس بیش از 296 چراغ روشن دارد و به آن شهر نورها می گویند. این یکی از اولین مکان هایی بود که به دلیل طراحی های نورپردازی منحصر به فرد و جذابش شناخته شد و هنوز هم یک سایت محبوب برای این بازدیدکنندگان است.

چگونه نما را روشن کنیم؟

ایجاد طراحی کامل نورپردازی نما مستلزم در نظر گرفتن چندین عامل است که یادگیری نحوه نورپردازی یک مجموعه نما را میسر می سازد. استفاده از بهترین شیوه ها برای صرفه جویی در منابع و دریافت بهترین جلوه های نوری در پروژه ها، حتی در شب، ضروری است. اگر طراحان سعی کنند نور طبیعی را تکرار کنند، دشواری طراحی بیشتر می شود. ساختار معماری می تواند سبک ها و تغییرات مختلفی داشته باشد و دانستن بهترین نورها بسیار مهم است. طراحان می توانند برخی از تکنیک های نورپردازی نما را هنگام طراحی نمای بیرونی ساختمان انتخاب کنند.

نورپردازی یکنواخت

نورپردازی یکنواخت به معنای پخش یکسان از شدت نور در سرتاسر نما است. این یک روش اساسی نورپردازی نما است و می تواند به ایجاد طرح های عالی حتی در سطوح بزرگ کمک کند. نورافکن ها رایج ترین انتخاب برای طراحان برای نورپردازی یکنواخت هستند زیرا نور متعادلی را در سراسر ساختمان می ریزند. با این وجود، می توان از هر طرح و  سبکی استفاده کرد تا زمانی که ساختار را به درستی برجسته کند.

طراحان باید این چراغ ها را بدون توجه به نوری که می خواهند استفاده کنند، نزدیک ساختمان ها قرار دهند. نور را در بالای سازه قرار دهید تا به طور یکنواخت در سطوح پخش شود و جلوه ای یکنواخت را ایجاد کند. عنصر ضروری فاصله بین منبع نور و سطحی است که فرد می خواهد روشن کند. محدوده نور مستقیماً با شدت آن متناسب است.

بنابراین اطمینان حاصل کنید که نور را در فاصله ای مناسب قرار دهید و نورهای جهت دار را با نورافکن در نظر بگیرید. چراغ های جهت دار به طراح اجازه می دهد تا ویژگی های خاص ساختمان را برجسته کند. علاوه بر این، نورهای جهت دار کوچکتر و ضعیف تر از نورافکن هستند، اما همچنان برای طراحی های معماری ضروری هستند. انتخاب پرتوهای باریک برای افزایش اثر و در عین حال اجتناب از آلودگی نوری مناسب است.

روشنایی پنهان

روشنایی پنهان پیچیده ترین روش نورپردازی است، اما می تواند به ایجاد طرح های نورپردازی نما کامل کمک کند. این می تواند به ایجاد ظاهری دراماتیک، ارتقاء ساختار ساختمان و افزایش ظاهر جمعی آن کمک کند. طراحان می توانند رویکردهای مختلفی را برای این نوع نورپردازی انتخاب کنند، مانند سیلوئت ها. قرار دادن نورها در نقاط مناسب می تواند به ایجاد اشکال با سایه کمک کند و تمرکز بر روی عناصر معماری فردی را جلب کند. کانتورینگ یکی دیگر از گزینه های موثر برای نور ساختمان های معماری است زیرا به ساختمان درخشندگی می بخشد و طرح های چشمگیرتری ایجاد می کند.

روشنایی پنهان پیچیده ترین روش نورپردازی است، اما می تواند به ایجاد طرح های نورپردازی نما کامل کمک کند. این می تواند به ایجاد ظاهری دراماتیک، ارتقاء ساختار ساختمان و افزایش ظاهر جمعی آن کمک کند. طراحان می توانند رویکردهای مختلفی را برای این نوع نورپردازی انتخاب کنند، مانند سیلوئت ها. قرار دادن نورها در نقاط مناسب می تواند به ایجاد اشکال با سایه کمک کند و تمرکز بر روی عناصر معماری فردی را جلب کند. کانتورینگ یکی دیگر از گزینه های موثر برای نور ساختمان های معماری است زیرا به ساختمان درخشندگی می بخشد و طرح های چشمگیرتری ایجاد می کند.

گزینه های معمول نور نما

متخصصان می‌توانند طرح‌ها و تکنیک‌های مختلفی را برای ایجاد چراغ‌های نمای عالی به کار ببرند، اما دانستن گزینه‌های مناسب وسایل نیز ضروری است. در اینجا برخی از متداول‌ترین انتخاب‌های نور نما که باید در نظر گرفته شود، توضیح داده شده است.

چراغ های دیواری

چراغ های دیواری به دلیل طراحی ساده ای که دارند محبوبیت بیشتری دارند. این نورها می توانند به تأثیر سایه-نور روی سطح نما کمک کنند زیرا دیوارها می توانند در جهات مختلف بدرخشند. ترکیب جهات مختلف نور می تواند به ایجاد یک نتیجه جمعی بهتر بسته به طراحی ساختمان کمک کند. به عنوان مثال، یک ساختمان با یک طبقه با نور تک ، دیواری کاملاً روشن می شود و  چند طبقه به چراغ های دیواری رو به پایین و بالا نیاز دارند.

چراغ های درون زمینی

برخی از ساختمان ها نیاز به نور از پایه تا بالا دارند، بنابراین طراحان به چراغ های داخل زمین نیاز دارند. این چراغ ها به دلیل شدت نور بیشتر می توانند منطقه بزرگی را پوشش دهند، اما تنظیم زاویه نور مناسب ، نقش مهمی در نتیجه این پروژه های نورپردازی نما دارد. طراحان می توانند یک چراغ با قدرت بالا یا چندین چراغ کوچکتر را برای ایجاد همان جلوه نصب کنند. بستگی به این دارد که شخص بخواهد طرح نهایی را چگونه ببیند.

چراغ های سقفی

 چراغ های سقفی شامل لامپ هایی هستند که برای دسترسی سریع، نتایج بافت بهتر و نگهداری آسان در سقف قرار می گیرند. آنها یک اثر نور رو به پایین را تشکیل می دهند که معماری مدرنیستی ایجاد می کند. این نورها در شب بهترین هستند زیرا وقتی از فاصله دور دیده شوند می توانند طرح های متقارن ایجاد کنند.

طرح ها می توانند این چراغ های سقفی را تقریباً به هر شکلی ثابت کنند و معماری کاملی را در اطراف آنها ایجاد کنند. طراحان این چراغ های سقفی را برای نور و درخشش بیشتر به سقف اضافه می کنند و نیازی به محافظت اضافی در برابر برف، باران یا سایر خطرات آب و هوایی ندارند. این به طراحان اجازه می دهد تا به سرعت متنوع ترین گزینه های طراحی را توسعه دهند.

نکاتی برای طراحی نورپردازی نمای خارجی (روش های نورپردازی مصنوعی)

 نورپردازی کامل بیرونی مستلزم ترکیب محصولات و تکنیک های نور مصنوعی مناسب است. در حالی که این تکنیک ها ممکن است برای هر ساختمان و طراحی متفاوت باشد، در اینجا نکاتی وجود دارد که هنگام طراحی نور مصنوعی بعدی باید در نظر داشته باشید.

بهترین مناطق برای روشنایی را بشناسید

برای اینکه همه چیز را روشن کنید، برای ایجاد یک طراحی نمای عالی، نیازی به پر کردن منطقه با نورهای بی پایان نیست. درعوض، دانستن روش‌های پرهزینه و کم مصرف بیشترین اهمیت را دارد.  با ارزیابی ساختار و طراحی موجود آغاز می شود. طراحان باید تاریک ترین نقاط ساختمان را بشناسند و سپس بر این اساس نوع نورپردازی و روش نورپردازی را انتخاب کنند.

پیشنهاد ما نصب تعداد مساوی چراغ در سرتاسر ساختمان است. اکثر مردم جلوی خانه های خود را تزئین می کنند و عقب را در نظر نمی گیرند. با این حال،از تقلید نور طبیعی در همه جا خودداری کنید. اکثر طراحان و صاحبان ساختمان ها سعی می کنند با طراحی نما از نور طبیعی تقلید کنند. در حالی که افزودن چند عنصر طبیعی در اینجا خوب است، بهتر است کل ساختمان را به این شکل در نیاورید. نورپردازی نما با تغییرات و انتخاب های طراحی زیادی برای تصمیم گیری همراه است. پایبندی به طرح های طبیعی می تواند در نهایت پتانسیل یک پروژه را محدود کند. علاوه بر این، ضروری است که ساختمان تا حد امکان در شب قابل توجه باشد زیرا اکثر ناظران از آنجا عبور می کنند.

چراغ‌های نما باید به اندازه‌ای برجسته باشند که توجه را به خود جلب کنند، به دید خود توجه کنند و در شب کاملاً زیبا به نظر برسند. بینندگان طراحی نورپردازی نما را از یک زاویه خاص می بینند و نورها باید جذاب به نظر برسند. طراحان باید دیدگاه های مهم (یا مناطقی که مردم وسایل را خواهند دید) را ارزیابی کنند. شناسایی نماها همچنین به تعیین بهترین زوایای نور برای نصب کمک می کند. زاویه پرتو نور ضروری است زیرا می تواند باعث تابش خیره کننده نور شود که ناراحت کننده است.

عوامل ساختار خارجی را در نظر بگیرید

 حتی بهترین نورپردازی نما هم اگر قابل رویت نباشد کمکی نمی کند. بسیاری از ساختمان ها به زیبایی و نور شبانه خود فقط به دلیل مانعی مانند درخت، ساختمان، بنای تاریخی و غیره نگاه می کنند. اطمینان حاصل کنید که همه چراغ های نما برای چشم واضح هستند. یک راه عالی برای انجام این کار، گرفتن یک عکس هوایی از پروژه نهایی است. عکس‌ها به دریافت ایده بهتر از دید شخص ثالث کمک می‌کنند و بر این اساس تغییراتی در طراحی ایجاد می‌کنند.

طراحی بدنه آب را در نظر بگیرید

مکان‌های دیدنی و دیگر ساختمان‌های تجاری دارای فواره‌ها، حوض‌ها و دیگر آب‌ها هستند که در شب کاملاً قابل مشاهده نیستند. با این وجود، لامپ‌های نما می‌توانند به روشن‌تر شدن این آب‌ها کمک کنند و ارزش زیبایی‌شناختی بیشتری به منطقه بیافزایند. این ایده‌ها برای فواره‌های بزرگ بهترین هستند، زیرا عمدتاً در مرکز منطقه به‌عنوان یک نقطه کانونی برای بینندگان قرار دارند. بهتر است نور را بیشتر روی آب متمرکز کنید تا بدن. به عنوان مثال، یک منطقه خرده فروشی می تواند طراحی عجیب و غریب و مشهوری داشته باشد که به بازدیدکنندگان اجازه می دهد زیبایی های باشکوهی را مشاهده کنند. به طور مشابه، نقاط دیدنی نقاط مرکزی هر منطقه هستند و توجه زیادی را به خود جلب می کنند. برای طراحی پویاتر، چراغ‌های نمای دوربرد را به این نشانه‌ها اضافه کنید.

قیمت نورپردازی نمای ساختمان

به عوامل متعددی بستگی دارد. از جمله عوامل موثر در قیمت گذاری نورپردازی ساختمان می توان به تعداد طبقات، تعداد واحد ساختمان، چراغ ها و تجهیزات استفاده شده در نورپردازی و همچنین نحوه چیدمان و طراحی نورپردازی اشاره داشت. کیفیت کار و میزان سابقه شرکت ارائه دهنده خدمات نیز از عوامل موثر در قیمت گذاری نورپردازی ساختمان به شمار می رود.سلیقه و تجربه متخصص نورپرداز بسیار حائز اهمیت است.

تعمیر و نگهداری از نورپردازی ساختمان

بعد از اتمام پروژه نورپردازی ساختمان بی شک از زیبایی و کیفیت کار لذت خواهید برد. اما کار با تحویل پروژه تمام نمی شود. شما به خدمات تعمیر و نگهداری نورپردازی ساختمان بعد از اتمام کار نیاز خواهید داشت. در صورتی که هر یک از تجهیزات نورپردازی شما به هر دلیلی با مشکل روبرو شد باید سریعا مشکل را بر طرف نمایید تا بتوانید مدت طولانی تری از زیبایی این پروژه ی پر نقش و نگار استفاده نمایید.

آموزش نورپردازی نمای ساختمان

اگر گمان می کنید که با دیدن چند ویدیو آموزشی یا خواندن چند مطلب آموزشی می توانید نورپردازی ساختمان را به صورت حرفه ای انجام دهید سخت در اشتباه هستید. بهتر است آستین ها را برای کار دیگری بالا بزنید و کار نورپردازی ساختمان را به کاردان متخصص بسپارید.

این حرفه از آن دست حرفه هایی نیست که بتوانید به این راحتی و با دیدن چند کلیپ آموزشی، آموزش ببینید. افرادی که در این حوزه مشغول به فعالیت هستند سالیان سال درس خوانده و کار کرده اند تا بتوانند اکنون کار نورپردازی ساختمان شما را به زیباترین شکل ممکن انجام دهند. بنابراین اگر قصد آموختن تخصصی نورپردازی ساختمان را دارید بهتر است درس این رشته را خوانده و به صورت اصولی و حرفه ای این تخصص را یاد بگیرید.

خدمات نورپردازی را از چه شرکتی درخواست دهیم؟

خدمات نورپردازی ساختمان یکی از خدماتی است که اگر توسط فرد حرفه ای و متخصص انجام نشود از زیبایی نمای ساختمان شما میکاهد،اما اگر طراحی اصولی با توجه به نوع معماری و نیاز شما باشد باعث جذابیت چند برابری آن میشود. بنابراین در انتخاب شخص یا شرکتی که کار نورپردازی ساختمان شما را می خواهد انجام دهد بسیار دقت کنید. بهتر است نورپردازی ساختمان تان را به یک شرکت معتبر و دارای سابقه خوب بسپارید.

 شما می توانید به سلیقه طراحی متخصصین ،تجهیزات نورپردازی  شرکت الو ارتفاع در این حوزه  اعتماد کنید و از نتیجه کار نهایت رضایت و لذت را داشته باشید.

الو ارتفاع - خدمات دسترسی با طناب

دسترسی به نقطه ای که میخواهید… .

مشاوره و رزرو